11 Eylül saldırıları sonrasında Afganistan bağlamında Türk-Amerikan ilişkileri
Turkish-American relations in the context of Afghanistan after the September 11 terrorist attacks
  1. Tez No: 809658
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERSİN ORALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11 Eylül Saldırıları ve 11 Eylül Saldırıları sonrasında Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkileri Afganistan bağlamında değerlendirmektir. İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesiyle birlikte başlayan Soğuk Savaş, iki kutuplu sistemin yapısıyla ittifak ilişkilerini etkilemiştir. Soğuk Savaş'ın bitmesiyle birlikte ABD, uluslararası sistemde tek kutup olmanın avantaj ve dezavantajlarını sisteme yaymış ve mevcut durumu korumaya yönelik politikalar geliştirmiştir. Türkiye'nin ABD'nin dış politikasındaki değişimleri takip etmek ve ikili ilişkilerdeki süper güç-bölgesel güç dağılımını denkleştirmek isteği ilişkilerin seyrinin stabilize olmasının önüne geçmiştir. Türkiye'nin yakın coğrafyası ve son dönemde yaşananlar ABD'nin Türkiye ile birlikte hareket etmesini gerekli kılarken, Türkiye ise güvenlik ihtiyacını maksimize etmeye çalışmaktadır. Türkiye- ABD arasındaki İkili ilişkilerde yaşanan krizler (1 Mart Tezkeresi, Süleymaniye Olayı vb..) ortaklığı sınamış ve geliştirmiştir. Afganistan'ın siyasi durumu ve 11 Eylül Saldırıları'nın dünyada oluşturduğu kaos; sistemdeki değişimler ve yaşanan krizler, müttefikliğin dönüşümü ve ilişkilerin seyrini değerlendirmek için fırsat sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relations between Turkey and the United States of America in the context of Afghanistan after the September 11 attacks and the September 11 attacks. The Cold War, which started with the end of the Second World War, affected the alliance relations with the structure of the bipolar system. With the end of the Cold War, the USA spread the advantages and disadvantages of being a single pole in the international system and developed policies to protect the current situation. Turkey's desire to follow the changes in the foreign policy of the USA and to balance the superpower-regional power distribution in bilateral relations prevented the course of relations from stabilizing. While Turkey's close geography and recent events necessitate the United States to act together with Turkey, Turkey is trying to maximize its security needs. The crises in the bilateral relations between Turkey and the USA (March 1, Sulaymaniyah, etc.) tested and developed the partnership. The political situation of Afghanistan and the chaos created by the September 11 attacks in the world; Changes and crises in the system provide an opportunity to evaluate the transformation of alliance and the course of relations.