Çocuk kliniğine gastroenterit tanısyla yatırılan hastaların retrospektif değesirlendirilmesi
  1. Tez No: 809727
  2. Yazar: BANU TUFAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: UZMAN TAMAY GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tüm dünyada 5 yaş altı çocuklarda yılda bir milyara yakın ishal vakası görülmekte ve 2,2 milyon çocuk ölmektedir. Bu ölümlerin %80'ini 2 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. En sık ölüm nedeni ise akut dehidratasyondur. Gelişmekte olan ülkelerde hastane yatışlarının %30'u ishalli hastalardır. ABD'de ise bu oran %10'dur. Gelişmekte olan ülkelerde çocuklar her yıl ortalama 3 kez ishalli hastalığa yakalanmaktadır. İshalli hastalıklar akut dehidratasyon ve ölüme yol açmaları dışında, malnutrisyona ve uygunsuz ilaç kullanımına neden olmalarıyla da önemlidir. Ülkemizde 1986 yılından bu yana“ishalli hastalıkların kontrolü”programı uygulanmaktadır. İshale bağlı 5 yaş altı ölümler 1986 yılında 30 bin iken 1998 yılında 10 bine düşmüştür. Günümüzde ishalli hastalıklar 5 yaş altı ölümlerin %6'sını oluşturmaktadır. Genel pediatri kliniklerine yatışları ishalli hastalıklar oluşturmaktadır. Biz de bu çalışma da 1 yıl boyunca Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde gastroenterit tanısıyla yatan veya yattığı sürede gastroenterit gelişen olguları yaşlarına, yatış sürelerine, beslenmelerine, mevsimsel dağılımlarına, laboratuar ve klinik bulgularına göre değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla 01.Mayıs.2006 – 01.Mayıs.2007 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede akut gastroenterit tanısıyla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde yatan olguları retrospektif olarak değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Around the world, close to one billion cases of diarrhea occur annually in children under the age of 5, and 2.2 million children die. Children under the age of 2 constitute 80% of these deaths. The most common cause of death is acute dehydration. In developing countries, 30% of hospitalizations are patients with diarrhea. In the USA, this rate is 10%. In developing countries, children suffer from diarrheal disease on average 3 times a year. Apart from causing acute dehydration and death, diarrheal diseases are also important because they cause malnutrition and inappropriate drug use. In our country, the“control of diarrheal diseases”program has been implemented since 1986. Diarrhea-related deaths under the age of 5 decreased from 30 thousand in 1986 to 10 thousand in 1998. Today, diarrheal diseases constitute 6% of deaths under 5 years of age. Admission to general pediatric clinics causes diarrheal diseases. In this study, we aimed to evaluate the patients who were hospitalized with the diagnosis of gastroenteritis or developed gastroenteritis during their stay in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Pediatrics Clinic for 1 year, according to their age, length of stay, nutrition, seasonal distribution, laboratory and clinical findings. For this purpose, we retrospectively evaluated the patients hospitalized in the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Pediatrics Clinic with the diagnosis of acute gastroenteritis during a one-year period between 01.May.2006 - 01.May.2007.