Akut gastroenterit ön tanısıyla 2010-2015 yılları arasında çocuk servisinde yatırılan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Between the years 2010-2015 with the diagnosis of acute gastroenteritis to evaluate retrospectively the patients hospitalized in children's services
  1. Tez No: 424872
  2. Yazar: NEZAHAT DOĞAN KARAŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CELAL DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akut ishaller, çocuklarda mortalite ve morbiditenin sık görülen nedenlerinden biri olup, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen hastalık grubunu oluşturur. Bu retrospektif çalışmada 2010-2015 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği' nde akut gastroenterit (AGE) tanısıyla yatırılarak takip edilen tüm vakalarda yaş, cinsiyet, laboratuar bulguları, hastaneye yatış esnasındaki mevsim, yatış süreleri ve başlanan tedaviye ait özellikleri belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 140 hasta alındı. Bunların 55'i kız (%39,3), 85'i (%60,7) erkekti. Yaş grubu olarak 0-2 yaş arası 18 hasta (%12,9), 2-5 yaş arası 80 hasta (%57,1) ve 5 yaş üzeri 42 hasta (%30) vardı. Hastalar en çok sonbahar mevsiminde başvurmuştu (%40,7). Hastalarda rotavirüs insidansını %15,3 olarak bulduk. Rotavirüs saptanan hastaların %80' i sonbahar-kış mevsimlerinde başvurmuştu. Hastaların 27(%19,3)' si AGE + ek hastalık, 10(%7,1) ' u ise başka hastalığa sekonder AGE olarak saptandı. Hastaların %72 sinde virüsler, %24 ünde parazitler ve %4 ünde ise bakteriyel ajanlar etken olarak saptandı. Yatış sürelerine göre hastalar değerlendirildiğinde; hastaların %11,4 ü 3 günden kısa süre, %70,7 si 3-7 gün arası,%17,9 u 7 günden uzun süre yatarak tedavi almıştır. Hastaların %56,4 ü hastanemize başvurmadan önce başka bir sağlık kuruluşundan AGE tedavisi almışken, %43,6 sının AGE ye yönelik herhangi bir tedavi almadığı saptandı. Kliniğimizde yatışı yapılan toplam 140 hastanın 27(%19,3) sine probiyotik, 42(%30) sine antibiyotik, 42(%30) sine antibiyotik + probiyotik ve 29(%20,7) una da sıvı-elektrolit desteği dışında herhangi bir tedavi başlanmamış olarak saptandı. Probiyotik tedavisi ile tüm hastaların ortalama yatış süresinin 22,4 saat kısaldığı tespit edildi. Sonuç olarak; bölgemizde çocukluk yaş grubu akut gastroenteritlerine viral ajanların daha sık neden olduğu, bunu sırasıyla paraziter ve bakteriyel ajanların takip ettiği anlaşılmıştır. İshal tedavisindeki en önemli amaç sıvı elektrolit dengesinin korunması, rehidratasyonun sağlanması iken; ishal etkenlerin dağılımının bilinmesi, erken tanı ve etkin tedavi fırsatı sağlayacak, aynı zamanda gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılmasına olanak sağlayacaktır. İshal süresinin kısalmasında probiyotik kullanımının anlamlı derecede faydalı olduğu gözlendi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çocukluk çağı, gastroenterit, rotavirüs, probiyotik
Özet (Çeviri)
Acute diarrhea in children is one of the most common causes of mortality and morbidity, as well as in both developed and developing countries, is an important health problem in our country. Acute diarrhea is the most common disease in children after respiratory tract infection. In this retrospective study, we aimed to evaluate the age, sex, laboratory results, the season during hospitalization, hospitalization duration and treatments in all patients who were hospitalized with acute gastroenteritis (AGE ) in Dicle Univesity Faculty of Medicine Department of Pediatrics, between the years of 2010-2015. One hundred and forty patients were included in the study, of which 55(39,3%) were female and 85(60,7%) were male. In the age group we investigated 18 patients (12,9%) between 0-2 years old, 80 patients (57,1%) between 2-5 years old and 42 patients (30%) aged over 5 years old. Most of the patients were admitted in autumn (40,7%). The incidence of rotavirus was detected with a percent of 15. Eighty percent of the patients with rotavirus were admitted in the autumn-winter season. At 27(19,3%) patients an additional disease with AGE and 10(7,1%) of the patients was found to be secondary to another disease. At 72% of patients viral agents, at 24% parasitologic and at 4% bacterial agents were determined. The patients were evaluated according to duration of hospitalization; 11,4% of the patients totreatment at the hospital less than 3 days, 70,7% have between 3-7 days and 17,9% longer than 7 days. Before applying to our hospital, 56,4% of patients have received treatment for diarrhea from another health care provider and 43,6% of patients hadn't receive any treatment. Of which 140 patients, 27(19,3%) patients were given the probiotic, 42(30%) patients were given antibiotics, , 42(30%) patients were given antibiotics + probiotics while 29(20,7%) patients didn't take any treatment other than fluid and electrolyte replacement. The days of hospitalization was found that treatment with probiotics shortened to 22,4 hours. In conclusion, it was understood that viral agents are more frequent cause of AGE in our region during childhood and this is followed by respectively parasitologic and bacterial agents. The most important purpose in the treatment of diarrhea is to support of liquid electrolyte balance. Knowing the distribution of diarrhea agents will provide early diagnosisand treatment and also ıt will reduce to unnecessary using of antibiotics. The use of probiotics shorten the duration of diarrhea was observed to be significantly beneficial. KEYWORDS: childhood, gastroenteritis, rotavirus, probiotics