Manyetik fotokatalizörlerin sentezi ve fotokatalitik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of magnetic photocatalysts and investigation of their photocatalytic activities
- Tez No: 809739
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, çinko oksit (ZnO), demir okist (Fe3O4) nanotanecikleri rGO tabakaları üzerine çöktürülerek rGO-ZnO-Fe3O4 ve rGO-ZnO nanokompozitleri sentezlenmiş ve fotokatalitik etkinlikleri incelenmiştir. Elde edilen ZnO nanotanecikleri, rGO-ZnO ve rGO-ZnO-Fe3O4 nanokompozit örneklerinin XRD (X-Işını Kırınımı), UV-VIS (UV-VIS Spektrofotometresi), FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi Spektrometresi) SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) analizleri ile karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir Hazırlanan örneklerin, görünür LED ışık altında metilen mavisi (MB) boyar maddesinin fotokatalitik olarak bozundurulmasındaki performansları belirlenmiştir. Fotokatalitik etkinliğe, tepkime süresinin ve kompozit bileşiminin etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak sentezlenen nanoyapılara 3 saat LED ışık uygulaması ile metilen mavisi (MB) giderimi, saf ZnO nanotanecikleri için %47.51, rGO-ZnO nanokompoziti için %74.47 ve rGO-Fe3O4-ZnO nanokompoziti için %93.55 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc oxide (ZnO), iron oxide (Fe3O4) nanoparticles were deposited on rGO layers and rGO-ZnO-Fe3O4 and rGO-ZnO nanocomposites were synthesized and their photocatalytic activities were investigated. The obtained ZnO nanoparticles, rGO-ZnO and rGO-ZnO-Fe3O4 nanocomposite samples were analyzed by XRD (X-Ray Diffraction), UV-VIS (UV-VIS Spectrophotometer), The prepared samples were characterized by FTIR (Fourier Transform Infrared Spectrometry) and SEM (Scanning Electron Microscopy) analyses. The performances of the prepared samples in the photocatalytic degradation of methylene blue (MB) dyestuff under visible LED light were determined. The effects of reaction time and composite composition on photocatalytic activity were investigated. As a result, methylene blue (MB) removal by 3 hours of LED light treatment on the synthesized nanostructures was determined as 47.51% for pure ZnO nanoparticles, 74.47% for rGO-ZnO nanocomposite and 93.55% for rGO-Fe3O4-ZnO nanocomposite.