Effect of lycopene from Solanum lycoericum in cell line and cell death
Hücre dizisi ve hücre ölümünde Solanum lycoerıcum'dan likopenin etkisi
  1. Tez No: 809738
  2. Yazar: HADEEL KHALEEL RAHMAN RAHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, PROF. DR. IBRAHİM HADİ MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, Solanum lycoericum'dan (domates) elde edilen likopen ekstraktının, lenfositlerin ve üç kanser hücre hattının (İnsan meme kanseri AMN3, hepG2 ve MEF) bakteriyel ve proliferasyonu üzerindeki etkisini değerlendirmektir. İlk çalışma, likopen ekstraktının antimikrobiyal aktivitesini inceler. İkinci çalışma, likopen ekstraktının insan kanındaki lenfosit bölünmesi üzerindeki etkisini inceler. Likopen ekstraktı Solanum lycoericum'un AMN3, HepG2 ve MEF tümör hücre hatlarının büyümesi üzerindeki etkisini içeren üçüncü deney, sitotoksik analiz kullanılarak yapıldı. Sonuçlar, ekstraksiyon likopen ekstraktının farklı hücre dizilerinde sitotoksisite ortaya koyduğunu ve bu etkinin konsantrasyona ve hücre dizisi tiplerine bağlı olduğunu göstermektedir. Gen ekspresyonu çalışmalarında sonuçlar, AMN3 ve HepG2 kanser hücre hatlarında Hsp60 ve Hsp70 genlerinin aşağı regülasyonunu gösterdi. Apoptosis genlerinin gen ekspresyonu yapılırken, Caspase 8 geni kullanılan tüm kanser hücre hatları için yüksek regülasyon olmuştur. Tüm sonuçlar, Solanum lycoericum'un (domates) Likopen ekstraktının, 24 saat maruz kaldıktan sonra mitokondriyal içsel yolla hücre ölümüne neden olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of the lycopene extract from Solanum lycoericum (tomato) on the bacterial and proliferation of lymphocytes and three cancer cell lines (Human breast cancer AMN3, hepG2, and MEF. The first study affects the antimicrobial activity of lycopene extract. The second assay studies effect of lycopene extract on lymphocyte division in human blood. The third assay including the effect of lycopene extract Solanum lycoericum on the growth of tumor cell lines AMN3, HepG2, and MEF was done by using cytotoxic assay. The results show that the extraction lycopene extract revealed cytotoxicity on different cells line, and this effect depends on concentration and cell line types. In gene expression studies, the results showed the downregulation of the genes Hsp60, and Hsp70 in AMN3 and HepG2 cancer cell lines. While the gene expression of apoptosis genes, the Caspase 8 gene was high regulation for all used cancer cell lines. All results showed that the Lycopene extract of Solanum lycoericum (tomato) induced cell death by mitochondrial Intrinsic pathway after 24 hrs of exposure.