The effect of music on eeg in children with epilepsy
Epilepsili çocuklarda müzik dinletisinin eeg üzerine etkisi
  1. Tez No: 809797
  2. Yazar: MÜCAHİT TAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAMİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Epilepsi, çocuklarda oldukça sık görülen nörolojik bozukluklardan biridir. Günümüzde öncelikle çeşitli ilaç terapileri ile tedavi edilmeye çalışılsa da, hastaların bir kısmı mevcut antiepileptik ilaç (AEİ) tedavilerine dirençlidir. İlaç dirençli epilepsi tedavisinde cerrahi müdahale, nöromodülasyon, diyet tedavisi, müzik terapisi ve“Mozart Etkisi”, sanat terapisi, yaşam tarzı değişiklikleri, davranışsal müdahaleler ve tıbbi esrar kullanımı gibi pek çok ikincil tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Literatürde müzik terapisi adı altında yapılan çalışmalarda Mozart etkisinin tanımlandığı ve çocuklarda çeşitli çalışmalar yapıldığı görülmektedir; fakat bu çalışmaların sayısı oldukça azdır. Özellikle Mozart'ın“Sonato for two pianos in D major, K448”ile yapılan çalışmalar dikkat çekicidir. Mozart müziği ile birçok müzik çeşidi kıyaslanmış fakat; literatürde Klasik Türk Musikisi/Makam Müziği ile yapılan, hatta doğu müziği ile yapılan herhangi bir çalışma görülmemiştir. Bu çalışmada, epilepsili çocuklarda müzik dinletisinin elektroensefalografi (EEG) üzerindeki etkisini incelemek istedik. Çalışmamız, Klasik Türk Musikisi/Makam Müziği ile literatürde yapılan ilk çalışmadır. Özellikle Anadolu medeniyetlerinde ve Türk Tıp Tarihinde müzikle tedavilerin çeşitli şekillerde yapıldığı bilinmektedir, bu nedenle; çalışmamızın bu konuda öncü olmasını umuyoruz. Çocuk Nörolojisi polikliniğimize 01/02/2022 ve 01/08/2022 tarihleri arasında başvurmuş olan, epilepsi tanısı ile takipli, 5-18 yıl yaş arası hastalar prospektif olarak incelendi. Hastanemiz etik kurulundan 2022/3899 sayılı karar ile etik onay alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşı, cinsiyeti, nöbet tipleri, kullandıkları AEİ tedavisi, ne kadar süredir epilepsi hastası oldukları ve en uzun nöbetsiz süreleri kaydedildi. Çalışmada, hastaların rutin takibinde planlanmış olan uyku EEG'leri çekildi. EEG çekimi hastalar uyuduktan sonra başlatıldı. Hastalara önce 5 dakika bazal müziksiz EEG çekildi. Ardından 8 dakika Mozart K448 dinletisi esnasında EEG kaydı alındı. Daha sonra 5 dakika müziksiz EEG çekimi yapıldı (1. ara). Ardından 8 dakika Tanburi Cemil Bey'e ait“Hüseyni Oyun Havası”dinletilerek EEG kaydı alındı, son olarak müziksiz 5 dakika EEG çekimi yapılarak (toplam beş bölüm), EEG çekimi sonlandırıldı (son ara). EEG çekimi esnasında dinletilen müziğin şiddeti bir metre mesafeden normal insan konuşma sesi desibeli (dB) olan 58 dB'e ayarlandı, tüm EEG kaydı esnasında standardize edildi. Hastaların çekilmiş olan uyku EEG'leri, aynı Çocuk Nörolojisi uzmanı tarafından değerlendirilerek EEG'lerde mevcut olan diken-dalga kompleksleri sayıldı. Toplam diken-dalga kompleksleri sayısı, saniye cinsinden bölüm süresine bölündü, 100 ile çarpılarak mevcut olan bölümün epileptik aktivite indeksi ( EAİ) % cinsinden hesaplandı. Elde edilen % cinsinden veriler, EAİ olarak adlandırılarak istatiksel analize sunuldu.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common neurological disorders in children. Although it is tried to be treated with various drug therapies today, some of the patients are resistant to current antiepileptic drug (AED) treatments. In the treatment of drug-resistant epilepsy, many secondary treatment options such as surgery, neuromodulation, diet therapy, music therapy and the“Mozart Effect”, art therapy, lifestyle changes, behavioral interventions and medical cannabis use are applied. In the literature, it is seen that the Mozart effect has been defined in studies conducted under the name of music therapy and various studies have been carried out on children; but the number of these studies is very small. Especially the works with Mozart's“Sonato for two pianos in D major, K448”are remarkable. Mozart music and many types of music were compared but; In the literature, there has not been any study made with Classical Turkish Music/Maqam Music, or even with Eastern music.In this study, we wanted to examine the effect of listening to music on electroencephalogram (EEG) in children with epilepsy. Our study is the first study in the literature with Classical Turkish Music/Maqam Music. Especially in Anatolian civilizations and Turkish Medicine History, it is known that treatments with music are done in various ways, therefore; we hope that our work will lead to this. Patients aged 5-18 years, who applied to our Pediatric Neurology outpatient clinic between 01/02/2022 and 01/08/2022, were followed up with the diagnosis of epilepsy, were prospectively analyzed. Ethical approval was obtained from the ethics committee of our hospital with the decision numbered 2022/3899. The age, gender, seizure types, AED treatment they used, how long they had epilepsy, and the longest seizure-free period of the patients included in the study were recorded. In the study, sleep EEGs, which were planned in the routine follow-up of the patients, were taken. EEG recording was started after the patients slept. A baseline EEG was taken for 5 minutes without music. Then, EEG recording was taken during Mozart K448 for 8 minutes. Then, 5 minutes of EEG recording was done without music (1st interval). Then, EEG recording was taken by listening to“Hüseyni Oyun Havası”by Tanburi Cemil Bey for 8 minutes, and finally, EEG recording was made for 5 minutes without music (last interval) and the EEG recording was terminated (five episodes in total). The intensity of the music played during EEG recording was adjusted to 58 dB, which is the normal human speech sound decibel (dB) from one meter away, and it was standardized during the entire EEG recording. The sleep EEGs of the patients were evaluated by the same Pediatric Neurology specialist and the spike-wave complexes present in the EEGs were carefully counted. The total number of spike-wave complexes was divided by the duration of the episode in seconds, multiplied by 100 to calculate the epileptic activity index (spike-wave index, EAI) of the present section in %. The obtained data in % were named as EAI and presented for statistical analysis.