Investigation of the effect of classical turkish music makams by using EEG waveforms
Türk müziği makamlarının etkilerinin EEG dalga formları ile incelenmesi
- Tez No: 382696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME AKDEMİR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, normal bireylerde Türk Müziği makamlarının etkisinin EEG dalga formlarıyla araştırılmasıdır. Çalışmada Kuçek ve Rast Makamları kullanılmıştır. Sessizlik ve uyaran olarak müzik eşliğinde EEG kaydedilmiştir. Deneye sağlıklı öğrenciler katılmıştır Kaydedilen sinyaller sinyal işleme yöntemleri ile analiz edilmiş ve incelenmiştir. Sinyal Discrete Dalgacık Dönüşümü metoduyla alt bantlarına ayrılmıştır (delta, teta, alfa, beta). Güç Spektral Yoğunluğu yöntemiyle, ayrıştırılan bantların iki temel özelliği; güç yoğunlukları ve genlikleri hesaplanmıştır. Hesaplanan değişkenlerin; müzik ve dinlenme periyodları arasında karşılaştırılmalarında Eşleştirilmiş Örneklemler t- testi istatistik analiz yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, Türk Müziği Makamlarının insanlar üzerinde etkisinin fizyolojik olarak yorumlanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of classical Turkish music makams by using EEG waveforms. Two different makams were used in study; Kuçek and Rast Makams. EEG was recorded during silence and music (as a stimulus) periods. Healthy students participated in this test. Recorded signals analyzed and investigated with signal processing methods. Signals decomposed into their frequency bands (delta, theta, alpha, beta) with the help of Discrete Wavelet Transform. Power Spectral Density method helped to measure two basic characteristic of bands; power and amplitude. The Paired Sample t Test statistical analysis method was used to compare music and resting periods of variables. Results were used to interpret the physiological effects of Turkish Music Makams on humans.