Sebzelerde kullanılan çeşitli azot içeren gübrelerin muhtelif dozlarının nitrat birikimine etkisi
The Effect of nitrogeneous fertilizers on the accumulation of nitrate in vegetables
  1. Tez No: 8098
  2. Yazar: A.DİLEK ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ill ÖZET SEBZELERDE KULLANILAN ÇEŞİTLİ AZOT İÇEREN GÜBRELERİN MUHTELİF DOZLARININ NİTRAT BİRİKİMİNE ETKİSİ A.Dilek ÖNDEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilin Dalx Danxsman : Prof.Dr. Sevim ZABÜNO?LU 1989, Sayfa : 70 Jüri : Prof.Dr. Sevim ZABÜNO?LU Prof.Dr.Cavit TURAN Prof.Dr.Abdulreşit BROHİ Sera kosullarxnda yapxlan araştırmada azotlu gübrelerden amonyum nitrat, amonyum sülfat, üre 6 ayrx düzeyde uygulanarak, saksxlarda kxvxrcxk, xspanak, domates bitkileri yetiştirilmiştir. Hasattan sonra kxvxrcxk, xspanak ve domateste nitrat analizleri yapxlmxs, gübreler ve gübre düzeyleri arasxndaki farklar ortaya konmuştur. Yapxlan istatistik! değerlendirmeye göre bitki çeşidinin, gübre dozlarxnxn ve bitki çeşitleri ile gübre dozlarx arasxndaki interaksiyonun ürün miktar x (kxvxrcxk, xspanak, domates, yeşil aksam kuru agxrlxklarx ile domates meyve agxrlxklarx) üzerindeki etkileri % 1 seviyesinde önemli bulunmuştur. Kxvxrcxk, xspanak ve domatesin nitrat kapsamlarxna etkile rini gösteren analiz değerlerine göre yapxlan istatistik! değerlen dirmelerde ise, bitkilerin nitrat kapsamları üzerine bitki çeşidi nin, gübre dozlarxnxn, gübre çeşidinin ayrxca bitki çeşidi ile gübre dozlarxnxn ve bitki çeşidi ile gübre çeşitlerinin arasxndaki inte- raksiyonlar % 1 düzeyinde, önemli bulunmuştur. Genel olarak artan dozlarda azot uygulaması ile ürün miktarx ve bitkilerin nitrat kapsamları da artmxstxr. ANAHTAR KELİMELER : Azotlu gübrelerin nitrat birikimine etkisi, ıspanak, kivxrcxk, domates, ş,, gübreleme.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT pHD Thesis THE EFFECT OF NİTROGENEOUS FERTILIZERS ON THE ACCDMOLATION OF NITRATE IN VEGETABLES A.Dilek ÖNDEŞ Graduate School of Natural and Applied Sciencer Department of Soil Sciences Supervisor : Prof.Dr. Sevim ZABUNOÖLU 1989, Page: 70 Jury : Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr.Cavit TURAN Prof.Dr. Abdulreşit BR0Hİ Lettuce, spinach and tomato plants were growth in the pots by applying NH.NOo, (NH/^SCh and iirea in six different levels under condition of greenhouse environment. After the plants were harvested, N0"-N was analyzed on lettuce, spinach and tomato and then the differences between the fertilizer and fertilizer dose were provided. According to statistical analysis, the importance of the effects of various plants, fertilizer dose and interaction between various plants and fertilizer dose on yield was - found as 1 % separately. In relation to statistical analysis, the importance of effects of various plants, fertilizer dose, various fertilizer and interaction between various plants and fertilizer dose and interacti on between various plants and various fertilizer on the NO^-N content of plants.was determined as 1 %. In general, at the end of investigation, amount of produc tion and the N0~-N content of plants were increased by application of additional nitrogen dose. KEY WORDS : The effect of nitrogenous fertilizers on the accumulation of nitrate, lettuce, spinach, tomato, fertilization.