Ülkemizdeki peat materyallerinin bitki yetiştirme ortamı olarak özelliklerinin tesbiti üzerine bir araştırma
An investigation on determination of properties of peat materials in Turkey as plant growth medium
  1. Tez No: 8097
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ MUNSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi ÜLKEMİZDEKİ PEAT MATERYALLERİNİN BİTKİ YETİŞTİRME ORTAMI OLARAK ÖZELLİKLERİNİN TESB1T1 ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bökhan ÇAYCI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuri MUNSUZ 1989, Sayfa s 133 Jüri s Prof. Dr. Nuri MUNSUZ.P.rpf.Dr. Şefik. TŞŞUŞOJ, J^.-Cr.Xe.W. AWP!., Bu araştırma ülkemizde toplam 16 yöreden alınan peat örnekleri üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın bas~ langıcmda peat örneklerinde agregat büyüklük daQilimi saptanmış s bunun sonucuna göre örneklerin rutubet karak teristik ve faz darılımı esrileri 0-2. 00 mm, 2.00-6.35 mm ve >6.35 mm olmak üz&re 3 fraksiyon için çizilmiştir. Ay- rica örneklerde.? hacim aQirliQi, tane yoQunluQu, organik madde kapsamı, kireç kapsamı, çeşitli karışımlarda pH ve EC, KDK ve değişebilir katyonlar, toplam azot ve suda çö zünebilir P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Mn, Zn, Cu delerleri sap tanmıştır. Araştırma bulgularına göre, Muş, Adıyaman, An- talya-SöŞüt, Afyon, Bolu, NiQde, Trabzon-Meryemana ve Trabzon-Sürmene örneklerinin fiziksel özellikler açısın dan diğer örneklere göre daha yüksek bir potansiyele sa hip oldukları, bununla beraber tüm peat örneklerinin ek sik olan özelliklerinin tamamlanmasıyla uygun bir bitki yetiştirme ortamı olabilecekleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER s^Peat, $3itki yetiştirme ortamı, ;Subs- 'trat, ylörganik topraklar
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD. Thesis AN INVESTIGATION ON DETERMINATION OF PROPERTIES OF PEAT MATERIALS IN TURKEY AS PLANT GROWTH MEDIUM Gökhan ÇAYCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor! Prof. Dr. Nuri MUNSUZ 1989, Page: 133 Jury: Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Prof. Dr. Şefik YEŞİLSOY aauitumttntttt»aanati«aaatt Prof. Dr. fener ATAMAN Peat samples used in this research study were obtained from 16 regions of Turkey. At first, aggregate sise distribution was determined in the peat samples. On the basis of these results, water release curves of the samples were ploted for 0-2.00 mm, 2.00-6.35 mm and lar ger than 6.35 mm fractions. In addition, bulk density, particle density, pH and EC in various mixtures, CEC, exchangeable cations, organic matter, total nitrogen, free lime water soluble P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Mn, Zn, Cu contents of the peat samples were determined. As a conclusion it can be said that Huş, Adıya man, Antalya-SöŞüt, Afyon, Bolu, NiQde, Trabzon-Meryemana and Trabzon-Sürmene samples have higher potential than the other samples in respect of the physical properties, However, each of the peat samples can be used as a suit able plant growth medium after improving its insufficient properties. KEY WORDSs Peat, Plant growth medium. Substrate, Organic soils