Orta Anadolu koşullarında ekim nöbetinde yetiştirilecek ayçiçeği için uygun sürüm derinliğinin araştırılması
An Investigation on optimum tillage depth for sunflower in crop rotation under central anatolian conditions
  1. Tez No: 8099
  2. Yazar: YAŞAR MURAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
11 ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ ORTA ANADOLU KOŞULLARINDA EKİM NÖBETİNDE YETİŞTİRİLECEK AYÇİÇE?İ İÇİN UYGUN SÜRÜM DERİNLİ?İNİN ARAŞTIRILMASI Yaşar Murat Çelik Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Danışman: Doç. Dr. llhami ÜNVER 1989, Sayfa : 28 Jüri: Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Doç. Dr. llhami ÜNVER Kahverengi Büyük Toprak Grubuna giren iki toprak ta (Haymana-İkizce'de ve Polatlı'da), Orta Anadolu koşullarında, buğdaydan sonra yetiştirilen ayçiçeği bitkisi için uygun toprak işleme derinliği belirlenmeye çalışılmıştır. Rasgele bloklar düzeninde üç yinelemeyle kurulan tarla denemelerinde 9-11, 14-16,19-21 ve 24-26 cm işleme derinlikleri karşılaştırılmıştır. Yabancı otların bitki gelişimi ve verim üzerine etkilerinin araştırılması için, par sellerin bir bölümü çapalanmıştır. Ekonomi ve verim açısından araştırmanın yürütüldüğü koşuldaki en uygun sürüm derinliği 14-16 cm olarak bulunmuştur. Yabancı ot savaşı mı yapılmaması, araştırma koşullarında, ayçiçeği verimini önemli ölçüde düşürmektedir- ANAHTAR KELİMELER : Toprak işleme derinliği,.yabancı ot savaşımı, ekim nöbeti, ayçiçeği
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT rasters Thesis AN INVESTIGATION ON OPT-fMUMi TILLAGE DEPTH FOR SUNFLOWER IN CROP ROTATION UNDER CENTRAL ANATOLIAN CONDITIONS Yaşar Murat Çelik Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Boil Science 1989, Page : 28 Jury : Prof. Dr. Nuri MUN.SUZ Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Assoc. Prof.Dr. îlhami ÜNVER Optimum tillage depth for sunflower after wheat was studied on Brown soils at two locations in Central Anatolia. The experiments were constitu ed as randomized blocks with three replications, the treatments were 9-11, 14-16, 19-21 and 24-26 cm tillage depths. Weeds were permitted grown in the half of every plot in order to investigate their adverse effect on sunflower yield. Optimum tillage depth under the research conditions was 14-16 cm from the points of economy and yield. Weed infestation significantly decreased the sunflower yield. KEYWORDS - ; Tillage depth, weed control, crop rotation, sunflower.