Tobramisin ile alınan klinik sonuçlar
  1. Tez No: 80982
  2. Yazar: İBRAHİM KEMAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
61, ÖZET: Bu. çalışmada tobramisinle tedavi edilen 20 hastada tedavi sonuç ları ve yan etkiler gözlenmiştir. Hastalardan 2 tanesi kemik, 8 tanesi alt solunum yolları, 10 tanesi üriner sistem infeks iyonları nedeniyle tedavi edilmişlerdir. Bakteriyolojik incelemelerde üretilen mikroorga nizma tobramisine duyarlı bulunduğu taktirde bu çalışmaya alınmıştır, Tobramisinle tedavi sonucunda üriner sistem infeks iyonları nede niyle tedavi edilen 9 hastada“çok iyi”, 1 hastada“iyi”, alt solunum yolları infeks iyonlarıyla tedavi edilen 4 hastada“çok iyi”, 3 hastada“iyi”sonuç alınmıştır. Kemik infeks iyonlarıyla tedavi edilen 2 hasta dan 1 tanesinde tobramisin etkisiz kalmış, 1 hastada ise“çok iyi”sonuç alınmıştır. Alt solunum yolları infeksiyonları teşhisiyle tedavi edilen 1 hastada gözlenen allerjik deri döküntüleri nedeniyle tobramisinle tedavi kesilmiştir. Bunun dışındaki hastalarda ilâca bağlı yan etki gözlenmemişt ir. Tobramisinle elde edilen tedavi sonuçları, özellikle üriner sistem infeks iyonlarının tedavisinde duyarlı mikroorganizmalar üzerine ilâcın etkinliğinin çok iyi olduğunu göstermiştir. Alt solunum yolları in feks iyonlarında ise bu etkinlik daha az bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
62. SUMMARY : In this trial, the treatment results and the side effects of tobramycins was investigated. Out of 20 patients, 10 were treated for urinary infections, 8 for inferior pulmonary infections and the other 2 for hone infections. The patients were taken to the trial after it was shown that the cousative microorganisms were drug sensitive. At the end of the. trial the results were valved as;“very good”in 9 patients, out of 10 patients suffering from urinary infections and“good”in 1 patient;“very good”in 4 of the 8 patients suffering from inferior pulmonary infections, and“good”in 3 patients; and,“very good”in 1 patient who had hone infection where as tobramycine was not effective in the other. The trial was not continued in one patient suffering from inferior pulmonary infection, becouse of skin lesions. No side effects were seen in the other patients. The trial results showed that the effect of tobramycin on drug sensitive microorganisms, specially in urinary infections was very good. In inferior pulmonary infections this effectiveness was less.