Hastanemizde izole edilen acinetobacter baumannii suşlarının moleküler epidemiyolojik değerlendirmesi
Molecular epidemiological evaluation of acinetobacter baumannii strains isolated in our hospital.
- Tez No: 195107
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN KÜLAH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısma hastanemizdeki yedi aylık dönemde gözlenen Acinetobacter baumannii infeksiyon veya kolonizasyonlarının klinik, demografik ve epidemiyolojik özelliklerini degerlendirmek ve izolatlar arasındaki klonal iliskiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapıldı. Bu dönemde yatan hastalardan izole edilen 51 A. baumannii izolatının epidemiyolojik verilerine ulasılabilen 42'si incelemeye alındı. zolatların çogunlugu yogun bakım ünitesinden (YBÜ) izole edilmisti (%74). Birisi hariç hastaların tümü A. baumannii izolasyonundan önce bir veya birden fazla invaziv islem geçirmis ve antibiyotik almıstı. Bu çalısmadaki A. baumannii ile infekte veya kolonize olan hastaların genel özellikleri Acinetobacter ve diger hastane infeksiyonları ile ilgili bildirilerle uyumluydu. Tüm A. baumannii izolatları seftriakson ve sefotaksime dirençli bulundu. En etkili in vitro ilaç tobramisin (%96 duyarlı), onu takiben imipenem ve meropenem (%93), gentamisin (79), trimetoprimsulfometoksazol (%29) ve ampisilin-sulbaktam (%26) olarak tespit edildi. 40 hastadan alınan 42 sus ve çevre örneklerinden izole edilen iki sus tiplendirme çalısmalarına dahil edildi. Susların 24'ünde benzer antibiyotip görüldü (A ve B). Pulsed-field jel elektroforez (PFGE) sonuçlarında dokuz genotip ve 11 alttip görüldü. PFGE ile susların 27'si salgın ile iliskili bulundu (genotip 1, 1a, 1b, 1c). Yaygın bir çevresel kaynak bulunamamasına ragmen çevresel bir izolatta salgın susu tespit edildi. Bu çalısmada antibiyotiplemenin bir A. baumannii salgınının arastırılması ve tahmini için yararlı ve hızlı bir yöntem oldugu kanısına varılmıstır. PFGE genotipleme için uygun bir yöntem olmakla birlikte yogun emek gerektirmesi, optimizasyon güçlügü ve maliyetinin yüksek olması önemli dezavantajları olarak degerlendirilmistir Sonuç olarak hastane ortamında A. baumannii izolatları arasındaki klonal iliskinin tanımlanması için antibiyotipleme ve standart PFGE'nin basarıyla kullanılabildigi kararına varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to assess the clinical, demographic and epidemiologic characteristics of A. baumannii infections or colonizations observed in our hospital in a seven month period and to show the clonal relationship between the isolates. Of the 51 A. baumannii strains isolated from the hospitalized patients in this period, 42 isolates with available epidemiological data were investigated. Majority of isolates were collected from intensive care units (%74). All patients except one had one or more invasive procedures and had received antibiotics before the isolation of A. baumannii. The general characteristics of the patients with A. baumannii infections/colonizations in this study were in accordance with those in the published Acinetobacter and other nosocomial infections. All A. baumannii isolates were found to be resistant to ceftriaxon and cefotaxime. Tobramycin was the most active in vitro agent (%96 susceptible), followed by imipenem and meropenem (%93), gentamycin (%79), trimethoprim-sulfamethoxazole (%29) and ampicillin-sulbactam (%26). Typing studies were performed on 42 strains isolated from 40 patients and two strains isolated from environmental sites. Twenty-four of the strains were similar, showing two antibiyotypes (A and B). PFGE results showed nine genotypes and 11 subtypes. Twenty-seven of the strains were found outbreak-related by PFGE (Genotype 1, 1a, 1b, 1c). Although a common environmental source was not found, the outbreak strain was present on an environmental site. In this study, antibiotyping was proved to be a useful and rapid method for screning and predicting an A. baumannii outbreak. PFGE is considered to be an appropriate method for genotyping, nevertheless; labor-intensiveness, problems in optimisation and higher costs are evaluated as the major disadvantages.As a result we concluded that antibiotyping and standardized PFGE can be succesfully used to determine the clonal relationship between the A.baumannii strains isolated in hospital settings .