Ceza muhakemesi hukukunda basit yargılama usulü
Simplified procedure in criminal procedure
- Tez No: 809850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNANÇ İŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 24. ve 25. maddeleri ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun mülga 251. maddesi yeniden düzenlenerek basit yargılama usulü alternatif çözüm yöntemi olarak hukuk sistemimize dahil edilmiştir. 01.01.2020 tarihi itibariyle ceza muhakemesinde uygulanmaya başlanan basit yargılama usulü, klasik ceza muhakemesine alternatif bir çözüm yöntemi olarak öngörülmüştür. Basit yargılama usulü, belirli şartlar altında, adli para cezasını ve/veya üst sınırı iki yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda uygulama alanı bulan ve uygulanması mahkeme hakiminin takdirine bağlı olan özel bir muhakeme türüdür. Basit yargılama usulünün uygulanması ve sanık hakkında mahkûmiyet kararı verilmesi halinde, hükmolunan sonuç cezadan dörtte bir oranında indirim uygulanmaktadır. Çalışmamızda basit yargılama usulünün düzenlenme amacı, uygulanma koşulları ve benzer kurumlar ile ilişkileri ele alınmıştır. Karşılaştırmalı hukuk açısından değerlendirme yapılarak, basit yargılama usulü adil yargılanma hakkı kapsamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Via articles 24 and 25 of the Law No. 7188 on the Amendment of the Criminal Procedure Code and Some Codes, the abrogated article 251 of the Criminal Procedure Law No. 5271 was re-arranged, and the simplified procedure was included in our legal system as an alternative dispute resolution method. The simple trial procedure, which started to be implemented in criminal proceedings as of 01.01.2020, is projected as an alternative dispute resolution method to classical criminal procedure. The simplified procedure is a special type of procedural tool that, under certain conditions, finds application in crimes that require a judicial fine and/or imprisonment up to two years and its application is at the discretion of the court judge. In cases where the simple trial procedure is applied and the defendant is sentenced, a reduction of one quarter is applied from the final sentence imposed on the defendant. In our study, the purpose of regulation of the simplified procedure, the conditions of its implementation and its relations with similar institutions are discussed. By making an evaluation in terms of comparative law, the simple trial procedure was examined within the scope of the right to a fair trial.