Bursa ili Osmangazi ilçesi köylerinde evlenme
Marriage in the villages of Osmangazi district of Bursa province
  1. Tez No: 809864
  2. Yazar: HİLAL AYBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. SAGIP ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 510
Özet
Araştırmamızın konusu,“Bursa İli Osmangazi İlçesi Köylerinde Evlenme”dir. Çalışma alanımız, Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı olan yirmi sekiz köyü kapsamaktadır. Bu köyler; Büyükdeliller, Küçükdeliller, Güneybudaklar, Seferiışıklar, Karaislah, Soğukpınar, Çaybaşı, Bağlı, Uluçam, Güneybayırı, Dağakça, Mürseller, Kirazlı, Tuzaklı, Hüseyinalan, Süleymaniye, Doğancı, Gökçeören, Yiğitali, Avdancık, Seçköy, Selçukgazi, Dürdane, Karabalçık, Gündoğdu, Aksungur, Ahmetbey ve Çağlayan'dır. Çalışma kapsamında gözlem ve görüşme derleme tekniklerine başvurulmuştur. Derlemede veri toplamak için kullanılan araçlar ses kayıt cihazı ve kameradır. Bu çalışma; Giriş, dört bölüm, Sonuç, Kaynak Kişi Dizini, Bibliyografya, Ekler ve Özgeçmiş'ten meydana gelmektedir. Giriş kısmı,“Araştırmanın Konusu, Alanı ve Amacı”,“Araştırmanın Yöntemi”,“Coğrafi Yapı ve Tarihçe”ve“Temel Kavramlar”başlıklarından oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü“Evlenme Öncesi”adını taşımaktadır. Bu başlık altında evlenme biçimleri, kısmet açma, evlenme isteğini belirtme, evlenme yaşı, gelin ve damat adayında aranan özellikler ve evlenme aşamaları gibi hususlar ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü“Evlenme Sırası”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde, düğün tarihinin belirlenmesi, düğün hazırlıkları, kına ve düğün yemeği, yenge/arkadaş ve sağdıç, kına gecesi, damat eğlencesi, danışık, tavuk alma, gelinin hazırlanması, damat tıraşı, gelin alma, gelin indirme, düğün (meydan düğünleri, salon düğünleri), davetlilerin düğün hediyeleri, nikâh, güvey salma ve gerdek gibi konulara yer verilmiştir.“Evlenme Sonrası”başlıklı üçüncü bölümde, damat kaldırma, gelini suya götürme, paça, el öpme, gelin görme, gelin mevlidi, aile içi ilişkiler ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümü“Evlenme Geleneğiyle İlgili Kültür Değişmeleri”başlığını taşımakta olup, evlenme öncesi, evlenme sırası ve evlenme sonrası geleneklerde görülen kültür değişmelerinin bir değerlendirmesini içermektedir. Ardından Sonuç, Kaynak Kişi Dizini, Bibliyografya, Ekler (Bursa İli Osmangazi İlçesi Köylerinin Nüfus Bilgileri, Bursa İl Merkezine Uzaklıklarına Göre Köyler, Yerel Sözlük, Derleme Soruları, Fotoğraflar) gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of our research is“Marriage in Bursa Province Osmangazi District Villages”. Our study area covers twenty-eight villages connected to Osmangazi district of Bursa province. These villages consists of Büyükdeliller, Küçükdeliller, Güneybudaklar, Seferiışıklar, Karaislah, Soğukpınar, Çaybaşı, Bağlı, Uluçam, Güneybayırı, Dağakça, Mürsel, Kirazlı, Tuzaklı, Hüseyinalanı, Süleymaniye, Doğancı, Gökçeören, Yiğitali, Avdancık, Seçköy, Selçukgazi, Durdane, Karabalçık, Gündoğdu, Aksungur, Ahmetbey and Çağlayan. In the study, compilation techniques and methods such as observation and interview were used. The tools used to collect data in the compilation are voice recorder and camera. This study consists of Introduction, four sections, Conclusion, Source Person Directory, Bibliography, Appendices and CV. The introduction consists of the titles of“Subject, Field and Purpose of the Study”,“Method of the Research”,“Geographical Structure and History”and“Basic Concepts”. The first part of the thesis is called“Pre-Marriage”. Under this title, issues such as marriage styles, opening a fortune, expressing the will to marry, age of marriage, the features sought in the bride and groom candidate and the stages of marriage are discussed. The second part of the study is titled“During Marriage”. In this section, determination of the wedding date, wedding preparations, henna and wedding dinner, aunt/friend and best man, henna night, groom's entertainment, giving a mansion, buying chicken, preparation of the bride, groom's shaving, bridal taking, bride lowering, wedding (square weddings, hall weddings), wedding gifts of the guests, marriage, groom and nuptials are included. In the third chapter, titled“Post-Marriage”, lifting the groom, take away the bride to the water, shaving the groom, hand-kissing, to see the bride, the bridial mawlid and family relations are explained. The last part of the study is titled“Cultural Changes related to the Tradition of Marriage”and includes an evaluation of the cultural changes seen in pre-marriage, during marriage and post-marriage traditions. Then comes the result, Source Person Directory, Bibliography, Appendices (Population Information of Bursa Province Osmangazi District Villages, Villages According to Their Distance to Bursa City Center, Local Dictionary, Review Questions, Photos).