Strategic advice-seeking behavior of different leadership styles and their impact on strategic decision outcomes: An overview of Turkish companies
Farklı liderlik tiplerine göre stratejik tavsiye arama davranışları ve bu davranışların stratejik karar çıktılarına etkisi: Türk şirketlere bakış
- Tez No: 809865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN TÜREGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Karar verme ve stratejik karar verme, yönetim literatürünün odak noktası ve popüler bir alanı olmuştur. Çok sayıda akademisyen, her bir öncül, özellik veya değişken ile stratejik karar sürecinin sonuçları arasındaki ilişkileri açıklamak için kapsamlı araştırmalar yapmıştır. Buna ek olarak, son zamanlarda yapılan çalışmalar karar alma sürecine üst kademelerin bakış açısından bakmış ve kuruluşlardaki üst yönetim ekiplerinin, yönetim kurullarının ve CEO'ların bu tür stratejik kararları nasıl aldıklarını araştırmaya çalışmıştır. Araştırmacılar ayrıca bu yöneticilerin, tavsiye arama davranışı olarak adlandırılan, iç veya dış kaynaklar yoluyla elde edilebilecek önemli bilgileri nasıl aradıklarını ve kullandıklarını da incelemişlerdir.“Tavsiye arama davranışı”terimi son zamanlarda literatürde oldukça ilgi çekmektedir; ancak bu çalışmaların miktarı ve derinliği oldukça sınırlı ve çok spesifiktir. Dolayısıyla bu araştırma, başta CEO'lar olmak üzere kuruluşlardaki üst kademelerin stratejik kararları nasıl aldıklarını ve bu süreçte nasıl tavsiye aradıklarını açıklamaya yönelik bütüncül ve açıklayıcı bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak araştırma, her bir tarzın tavsiye arama davranışını nasıl etkilediğini anlamak için liderlik tarzı literatürünü entegre ederek stratejik karar alma ve üst kademeler hakkındaki literatürü birleştirmeyi de amaçlamaktadır. Son olarak, araştırma bu davranışların stratejik karar sonuçlarını hız ve kalite açısından nasıl etkilediğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Decision making, and strategic decision making have been a focal and popular area of management literature, and numerous scholars have conducted thorough research to explain the relationships between each antecedent, characteristic, or variable and the outcomes of the strategic decision process. In addition, recent studies have looked at decision making from an upper echelons“ perspective and tried to investigate how the top management teams, boards of directors, and CEOs in organizations take such strategic decisions. Scholars have also looked at how these executives seek and utilize essential information that can be acquired either through internal or external resources, which is referred to as advice seeking behavior. The term ”advice seeking behavior" has been recently attracting a lot of attention in the literature; however, the amount and depth of these studies have been rather limited and very specific. Therefore, this research aims to provide an integrated and explanatory approach to explain how the upper echelons in organizations, especially CEOs, take strategic decisions and how they seek advice during this process. In addition, the research also aims to combine the literature on strategic decision-making and the upper echelons by integrating leadership style literature to understand how each style affects advice seeking behavior. Finally, the research investigates how these behaviors affect strategic decision outcomes in terms of speed and quality.