Modernist tasarım ilkelerinin günümüz sayısal tipografisi üzerindeki etkisi
The Prerequisites for modernist design is a promising approach
  1. Tez No: 809873
  2. Yazar: BUSE ŞİRİN İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMRE BECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Modernizm, çeşitli yenilikleri, düşünceleri ve birçok sanatsal faaliyeti bünyesinde barındıran geniş kapsamlı bir harekettir. Modernizm, toplumda yaşanan yenileşme hareketleri sonucunda sınırlarından kurtulup ortaya yeni bir anlayış koymuştur. Sanayi Devrimi ile beraber toplumda yaşanan sosyokültürel değişimlerin yanı sıra sanatçıların sanat ve kültür anlayışında büyük değişimler meydana gelmiştir. Sanayi devrimi ile değişen sanat anlayışı, gelişen teknoloji ile beraber tasarımcıların kullanıldıkları teknik ve imkânları da artırmıştır. 20. yüzyılda yaşanan bu gelişmeler sonucunda, yeni sanat akımları ortaya çıkmıştır. Bunlar; Kübizm, Fütürizm, Dadacılık, Konstrüktivizm, De Stijl, Bauhaus ve Yeni Tipografi Hareketi'dir. Bu sanat akımları modernist bakış açısından büyük ölçüde etkilenmiştir. Modernizm'in getirdiği ilkeler ile şekillenen grafik tasarım ve tipografi teknoloji ile beraber evrilmiştir. Bu süreçte elle dizgi, linotipi, fotodizgi gibi çeşitli baskı teknikleri, sayısal dizginin gelişim basamaklarını oluşturmuştur. Masaüstü yayıncılığı döneminde, ilk bilgisayarın üretilmesi grafik tasarımın ve tipografinin alanını genişletmiştir. Bununla beraber çeşitli yazılımlar, programlar ve uygulamalar geliştirilmiştir. Bu araştırma, modernist tasarım ilkelerinin günümüz sayısal tipografisi üzerindeki etkilerini konu almaktadır. Modernizm'in farklı sanat akımları ile olan ilişkisi ve bu sanat akımlarının ilkeleri doğrultusunda, sayısal tipografinin günümüze kadar olan evrimi eser analizleri ile beraber bilimsel metotlarla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernism is a wide-ranging movement that embodies various innovations, ideas and many artistic activities. As a result of the innovation movements in the society, modernism got rid of its borders and introduced a new understanding. Along with the Industrial Revolution and the socio-cultural changes in the society, great changes have occurred in the understanding of art and culture of the artists. The understanding of art, which has changed with the industrial revolution, has increased the techniques and opportunities used by designers together with the developing technology. As a result of these developments in the 20th century, new art movements emerged. These; Cubism, Futurism, Dadaism, Constructivism, De Stijl, Bauhaus and the New Typography Movement. These art movements were greatly influenced by the modernist point of view. Graphic design and typography, shaped by the principles brought by modernism, have evolved together with technology. In this process, various printing techniques such as hand typesetting, linotype, phototypesetting formed the development steps of digital typesetting. In the desktop publishing era, the production of the first computer expanded the field of graphic design and typography. Along with this, various software, programs and applications have been developed. This research focuses on the effects of modernist design principles on today's digital typography. In line with the relationship of modernism with different art movements and the principles of these art movements, the evolution of digital typography until today has been examined with scientific methods together with work analysis.