Yenilikçi öğretim modelleriyle güçlendirilmiş müzik dersi aktivitelerinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effect of music lesson activities reinforced with innovative teaching models on students' academic achievement and motivation levels
  1. Tez No: 809874
  2. Yazar: İSMİHAN ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KORKUT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmanın konusu yenilikçi öğretim modelleriyle modelleriyle güçlendirilmiş müzik dersi aktivitelerinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyon düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştririlmiştir. Deneysel prosedür sürecinde kullanılan yenilikçi öğretim modelleri içerisinde buluş yoluyla öğrenme, gösterip yapma yöntemi ve istastasyon tekniği yer almaktadır. Bu araştırmada yarı deneysel nicel yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmada, 6. sınıf müzik dersi etkinliklerinin öğrencilerin motivasyonları ve başarı düzeyleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Deneysel prosedür Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri (deney n=15 & kontrol n=15) üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğrenme İçin Motivasyon Stratejileri Ölçeği'nin alt ölçeği olan“Motivasyon Ölçeği”ve“Temel Müzik Teorisi Başarı Testi”kullanılmıştır. Yenilikçi öğretim modelleriyle güçlendirilmiş müzik dersi aktivitelerinin öğrencilerin müzik başarılarına etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Cinsiyete göre iki farklı düzeydeki katılımcıların müzik dersi başarı test puanları ölçülmüştür. Tekrarlı ölçümler Anova (Repeated Measure) testi yapılarak verilen eğitim sonrası öğrencilerin müzik başarıları arasında anlamlı farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Mauchly's test sonucu küresellik varsayımının sağlanmadığını gösterdiği için Greenhouse-Geisser ( = 1.000) analiz değerleri dikkate alınmıştır. Katılımcılarım müzik başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülürken, müzik başarı ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Araştırmanın veri sonuçları incelendiğinde uygulanan yenilikçi öğretim modellerinin (gösterip yaptırma, istasyon yöntemi, yapılandırılmış buluş stratejisi, solfa uygulaması/oyunu) hem öğrencilerşn başarısını hem de motivasyon düzeylerini olumlu yönde etkilediği sonucu elde edilmiştir. Yapılan bu tez çalışması kapsamında ezgi ve ritim yazmada kullanılan istasyon yönteminin deney grubunun başarı ve motivasyon düzeyinin artmasında etkili olduğu istatistiksel sonuçlar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of music lesson activities strengthened with innovative teaching models on students' academic achievement and motivation levels. Innovative teaching models used in the experimental procedure process include learning by invention, showing and doing, and station technique. In this study, quasi-experimental quantitative method design was used. In the research, the effects of 6th grade music lesson activities on students' motivation and achievement levels were determined. The experimental procedure was carried out on 6th grade students (experimental n=15 & control n=15) studying at a public school affiliated to the Ministry of National Education. The“motivation scale”, which is the sub-scale of the Motivational Strategies for Learning Scale, and the“Basic Music Theory Achievement Test”were used as data collection tools in the research.It has been investigated whether music lesson activities reinforced with innovative teaching models have an effect on students' musical success. Music lesson achievement test scores of participants at two different levels according to gender were measured. Repeated measurements Anova (Repeated Measure) test was used to examine whether there was a significant difference between the musical achievements of the students after the training. Greenhouse-Geisser ( = 1.000) analysis values were taken into account, as the Mauchly's test result showed that the sphericity assumption was not met. While it was seen that there was a significant difference between the music achievement scores of my participants, there was no significant difference between the musical success and the gender variable. When the data results of the research were examined, it was concluded that the innovative teaching models (show-and-show, station method, structured invention strategy, solfa practice/game) affected both the student's success and the motivation level positively. In line with this thesis study, it was supported by statistical results that the station method we used while writing melody and rhythm was effective in increasing the success and motivation level of the experimental group.