Türkiye'de faaliyette bulunan kamu ve özel katılım bankalarının etkinlik analizi
Efficiency analysis of public and private participation banks operating in Turkey
- Tez No: 809944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bankacılık sistemi içerisinde Katılım bankacılığı gün geçtikçe gelişen ve bankacılık sektörü içindeki payı giderek artan bir bankacılık türüdür. Ülkemizde 1983 yılında 'özel finans kurumu' kurulmasına izin verilmiş ve bu kurumlar 1985 yılında ilk faaliyetlerine başlamışlardır. Bankaların zaman geçtikçe yaygınlaşması müşterilerin talep ve beklentilerini de artırmıştır. Bankalar odaklarını müşteriye çevirmişlerdir. Özellikle bireylerin dini hassasiyetlerini ön plana çıkaran Katılım bankalarının yaygınlaşması, bu bankaların finansal açıdan iyi bir noktada olup olmadıklarını düşündürmektedir. Bu amacı yerine getirirken Türkiye'deki Katılım bankalarının etkinliklerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bu amacı yerine getirirken Türkiye'deki kamu ve özel sermayeli Katılım bankalarının 2019, 2020 ve 2021 Aralık ayına ait toplam aktif, özkaynak, net kar, toplanan fonlar, şube sayısı, personel sayısı ve kullandırılan fonlar verileri ile bankaların etkinlik değerlendirilmesi yapılmıştır. Etkinlik değerlendirilmesi yapılırken Veri Zarflama Analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda etkinlik değeri en düşük olan bankanın Albaraka Türk Katılım bankası, en yüksek olan bankanın ise Ziraat Katılım Bankası olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation banking within the banking system is a type of banking that is developing day by day and its share in the banking sector is increasing. In our country, the establishment of a 'private finance institution' was allowed in 1983 and these institutions started their first activities in 1985. The spread of banks over time has increased the demands and expectations of customers. Banks have turned their focus to customers. Particularly, the prevalence of participation banks, which highlight the religious sensitivities of individuals, makes one think whether these banks are in a good financial position. While fulfilling this purpose, it is aimed to compare the efficiency of participation banks in Turkey. While fulfilling this purpose, the efficiency of the banks was evaluated with the data of total assets, equity, net profit, collected funds, number of branches, number of personnel and funds allocated for 2019, 2020 and 2021 December of participation banks with public and private capital in Turkey. Data Envelopment Analysis method was used while evaluating the effectiveness. As a result of the study, it was concluded that the bank with the lowest efficiency value is Albaraka Türk participation bank, and the bank with the highest efficiency is Ziraat Participation Bank.