Boşanma sürecinin kadınlarda sosyal etkileri
Social effects of divorce on women
- Tez No: 809945
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hukuki olarak evliliğin sonlandırılması boşanma olgusunu gerçekleştirmektedir. Gelenekselleşen toplumumuzdan ziyade artık daha modern bir yaşam şartlarına sahip olan ve kadının ekonomik düzene katılım sağlamasıyla boşanmalar her geçen gün daha da artış göstermektedir. Araştırmada, kadınların boşanma süreçlerine odaklanılmış ve boşanma sürecinde ve sonrasında kadınların sosyal anlamda neler yaşadıkları yine onların değerlendirmesi doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmanın genel evrenini Konya İlinde boşanmış ya da boşanma sürecindeki yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, Konya bölgesinde yaşayan 18 yaş ve üzeri yetişkin513 bireyden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu ve Yetişkin Boşanmaya Uyum Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada bireylerin yetişkin boşanmaya uyum ölçeği boyutları arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelendiğinde, yetişkin boşanmaya uyum puanı ile psikolojik uyum arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde; sosyal ilişkilerinde uyum ve köken aile ilişkilerinde uyum arasında ise pozitif yönde, güçlü düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak araştırmalara konu olan programların boşanmaya uyum ve sosyal uyumu artırmaya yönelik ve etkili olduğu belirtilebilir. Bu araştırma sonuçlarının sosyo-demografik değişkenler açısından boşanmaya uyumu artırmaya yönelik deneysel araştırmaların oluşturulmasında alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Legally, thetermination of marriage realizes the phenomenon of divorce. Divorces are increasing day by day with the participation of women in the economic order, which now has more modern living conditions rather than our traditional society. In the research, the divorce process of women was focused and what women experienced in the social sense during and after the divorce was examined in line with their evaluation. The general population of the researchconsists of adult individuals who are divorced or in theprocess of divorce in Konya. Thesample of thestudy, on the other hand, consists of 513 adults aged 18 and over living in the Konya region. The data of the study were collected through the Personal Information Form and the Adult Divorce Adjustment Scale. Inthestudy, when there lationship between the dimensions of the adult divorce adjustment scale was analyzed by correlation analysis, there lationship between adultdivorce adjustment score and psychological adjustment was positive, weak; On the other hand, a positive, strong and significantre lationship was found between adjustment in social relations and adjustment in family of origin relations. As a result, it can be stated that the programs that are the subject of research are effective and aimed at increasing divorce adjustment and social cohesion. It is thought that theresults of this research will contribute to the literature in the creation of experimental studies to increase compliance withdivorce in terms of socio-demographic variables.