In search of the female identity in Lalala Yousafzai and Christina Lamb's i am Malala and Afua Hirsch's Brit(ish): On race, identity, and Belonging
Malala Yousafzai ve Christina Lamb'in Ben Malala ile Afua Hirsh'in Brit(ish): On Race, İdentity, and Belongingbaşlıklı eserlerinde kadın kimliği arayışı
- Tez No: 809952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, Malala Yousafzai'nin Ben Malala ile Afua Hirsh'in Brit(ish): On Race, Identity, and Belonging başlıklı eserlerinde ırk, kimlik ve aidiyet konularını kesişimsel bakış açısından ele almaktadır çünkü her iki biyografide iki farklı toplumda kadın kimliklerini etkileyen önemli konular işlenmektedir. Bu amaçla, kesişme teorisinin gelişimi takip edilerek, dünya çapında kadınların kimliklerini oluşturmadaki motivasyonları araştırılmıştır. Birinci bölümde, kesişimsellik kavramının ortaya çıkış nedenlerini açıklamak için bu zamana kadar süregelen feminist hareket tartışılmaktadır. İkinci olarak, Pakistan toplumunda kadınların marjinalleştirilmesi, eğitimden mahrum bırakılmaları ve zalimce bir tutuma maruz kalışları bir sonraki bölümde incelenmektedir. Malala Yousafzai tarafından yazılan biyografi Pakistanlı kadınlar arasında yaygın olan pasifliğin net bir resmini sunmaktadır. Bu tez aynı zamanda, Malala'nın öz farkındalık ve bilgiyi kullanarak ataerkilliğin zincirlerini nasıl kırdığını, bağımsızlık ve güç kazandığını gösteriyor ki bu da kadınların yeterlilik düzeyleri açısından erkeklerle eşit düzeyde olduğunu kanıtlamaktadır. Son bölümde, beyaz liberal toplumlarda stereotip kavramının siyah İngiliz kadınlar üzerindeki olumsuz etkileri tartışılmaktadır. Afua Hirsch stereotip kavramının kökenini arayarak ve stereotiplerin sebep olduğu engelleri aşarak pozitif siyahi İngiliz kadın modelini temsil etmektedir. Hirsch, kitabında aidiyetin anlamını tanımlamayı ve Gana kökenli bir İngiliz kadın olmasına rağmen Britanya'ya karşı diğer beyaz İngilizlerle aynı aidiyet duygusuna sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Malala Yousafzai's I Am Malala and Afua Hirsch's Brit(ish): On Race, Identity, and Belonging through the lens of intersectionality, as both autobiographies address significant issues affecting female identities in two different societies. To this end, the study delves into women's motivations worldwide in establishing their identities by tracing the development of intersectional theory. In the first chapter, the study will discuss the evolution of the feminist movement until the formation of the intersectional concept to demonstrate the reasons for its creation. Secondly, the problems of women's marginalization, deprivation of education, and cruel treatment in Pakistani society will be discussed in the following Chapter. A clear investigation of the book written by Malala Yousafzai offers a clear image of the passivity that is prevalent among Pakistani women. The study also shows how Malala uses self-awareness and knowledge to break the chains of patriarchy and displays autonomy and power demonstrating that females are on par with males in terms of their level of competence. On the other hand, in the third chapter, this study discusses that the concept of stereotypes reflects how it has negative implications for black British women in their white liberal society. Afua Hirsch represents the positive role model for the black British woman who breaks the barrier of stereotypes by searching for the source of the concept of the stereotype. In her book, Hirsch aims to define the meaning of belonging and demonstrate how, despite being a British woman of Ghanaian descent, she has the same sense of belonging to Britain as other white British people.