Feminist hareketle değişen kadın kimliği ve günümüz kadın sanatçılarının kadına yaklaşımı
Changing women identity with feminist movement and contemporary women artists approach to woman
- Tez No: 682305
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kadın her zaman hem toplumsal hayatın hem de sanat alanının vazgeçilmez bir konusu olmuştur. Kadın en başlarda bir tanrıça kadar değer görürken değişen çağlarla birlikte dönemin şartları, dinsel inanışlar ve inşa edilen kültürel kodlamaların eklenmesiyle ikincil konuma gelmiştir. Ataerkil sistemin kendini her alanda sağlamlaştırması kadını sosyal, siyasal, hukuksal hakları ve aynı zamanda özgürlükleri için mücadele etmeye zorunlu kılmıştır. 1789 Fransız Devrimiyle başlayan feminist hareket her dönemin kendi koşullarının farklı olması sebebiyle kendi içinde üç dalga olarak adlandırılmıştır. Temelinde kadınların yaşadıkları sorunlar olsa da farklı mücadelelerde bulunmuşlardır. Tarih boyunca erkek egemen bir dünyanın ikincil konumunda yer alan kadın feminist hareketin kendilerine sağladığı mücadele alanı sayesinde sosyal, siyasal ve hukuksal olarak hak arayışı içerisinde olup, görünürlük kazanmışlardır. Sanat alanında da kendini gösteren ataerkil sistem sebebiyle kadın sanatçılar sanat tarihinde her zaman var olma çabasında olmuşlardır. Kadın sorununa farklı açıdan bakan ve içerik üreten sanatçılar feminist sanata kuşaklar halinde dahil olmuşlardır. İlk kuşak feminist sanatçılar kadınlığın ayırıcı özelliklerini çalışmalarının merkezine koyarken, ikinci kuşak feminist sanatçılar kadına karşı yapılan ayrımcılığın kültürel nedenleri üzerinde durmuşlardır. 1960 yılında feminizm kavramının kullanılmasıyla beraber pek çok feminist sanatçı kendi mücadelelerini cesur bir şekilde verirken sanat tarihi içerisinde de yerlerini almışlardır. Kadın imgesinin alışagelmiş güzelliği üzerinden sorgulamayan kadının toplum içinde yaşadığı sorunları gerçekliğiyle ve kusurlarıyla beraber çalışmalarına konu etmiş sanatçılara yer verilmiştir. Kadın sanatçıların çalışmalarında sorgulayan, geleneksel anlatımdan uzak, cesur ve farklı bir anlatım dili her zaman kendini göstermektedir. Bu tez çalışmasının ana konusu olan kadın kavramına ilişkin olarak da on iki adet çalışmaya yer verilmiş ve bu çalışmalar gerek teknik gerek içerik olarak feminist sanatçıların sıklıkla başvurdukları iğne-iplik kullanılarak biçimsel ve düşünsel olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Women have always been an indispensable subject of both social life and the field of art. While women were valued as a goddess at the beginning, they became secondary with the addition of the conditions of the period, religious beliefs and the built cultural codes with the changing ages. The consolidation of the patriarchal system in all areas has made it necessary for women to struggle for their social, political, legal rights and freedoms. The feminist movement, which started with the 1789 French Revolution, was called three waves in itself because the conditions of each period were different. Although the problems faced by women are at the root, they have struggled differently. Women, who have been in the secondary position of a male-dominated world throughout history, have been in search of social, political and legal rights and gained visibility thanks to the struggle area provided by the feminist movement. Due to the patriarchal system, which also manifests itself in the field of art, women artists have always tried to exist in the history of art. Artists who look at the women's issue from a different perspective and produce content have been involved in feminist art for generations. While the first generation feminist artists put the distinctive features of femininity at the center of their work, the second generation feminist artists focused on the cultural reasons for discrimination against women. With the use of the concept of feminism in 1960, many feminist artists took their place in the history of art while giving their own struggles bravely. Artists, who do not question the traditional beauty of the female image, are included in the works of the problems that women experience in society, together with their reality and flaws. In the works of women artists, a questioning, brave and different language of expression, which is far from traditional expression, always shows itself. Twelve studies have also been included in relation to the concept of woman, which is the main subject of this thesis, and these studies have been handled formally and intellectually by using needle-thread, which feminist artists frequently refer to, both technically and content.