The female exploration in a patriarchal society as reflected in Virginia Woolf's 'The Voyage Out' and Halide Edip-Adivar's 'Handan'
Virginia Woolf'un 'The Voyage Out' ve Halide Edip-Adıvar'ın 'Handan' adlı romanlarındaki kadınların ataerkil toplumlardaki kimlik arayışı
  1. Tez No: 226575
  2. Yazar: MUZAFFER DERYA NAZLIPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez Virginia Woolf'un The Voyage Out ve Halide Edip-Adıvar'ın Handan adlı romanlarını odak alarak, on dokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyıl başlarında ataerkil Viktorya ve Osmanlı toplumlarındaki kadınların deneyimlerini ve `yeni kadın kimliği' ile ilgili olarak ortaya çıkan gelişim süreçlerini incelemektedir. Romanlar feminist yaklaşım ve sözü geçen dönemlerin koşullarına uygun olarak gelişen düşüncel yapılar temel alınarak incelenmekte ve değerlendirilmektedir.Birinci bölümde Viktorya İngilteresi'nde ve Osmanlı İmparatorluğu'nda `yeni kadın kimliği' ile ilgili olarak gerçekleşen toplumsal değişimler incelenmektedir. Ayrıca, kadın-erkek arasındaki hâkimiyet ilişkilerini daha iyi aydınlatmak için cinsiyet rollerinin inşası ve kimlik edinimi süreçlerini inceleyen psikanalitik teoriler üzerinde durulmaktadır.Yazarların ataerkil toplumlarda yeni ve bağımsız kadın kimlikleri arayışlarını konu alan ilk dönem romanlarının değerlendirilmesinde gerekli temelin oluşturulabilmesi için tezin ikinci bölümünde, Virginia Woolf ve Halide Edip-Adıvar'ın kişisel yaşam öyküleri ve kadın anlayışları karşılaştırmalı analizleri yapılarak ayrıntılı biçimde incelenmektedir.Tezin son bölümünde yazarların ilk dönem romanları ? Virginia Woolf'un The Voyage Out ve Halide Edip-Adıvar'ın Handan'ı ? karşılaştırılmakta, kadınların ataerkil toplumlarda var olma ve kendilerine ait kimlik oluşturma çabaları feminist psikanalitik yöntemle ayrıntılı olarak incelenmektedir.Tezin sonunda ataerkil sistemin ve din-ahlaki değerlere bağlı olarak gelişen diktalarının kadın kimliği oluşumu sürecinde önemli bir rol oynadığı, kadınların özdeğerliliklerini ve bağımsız kimliklerini elde etmelerinde önlerinde büyük bir engel teşkil etmekte olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bununla bağıntılı olarak, bu tür ataerkil toplumlarda yetişmiş kadın ve yazar olarak Virginia Woolf and Halide Edip-Adıvar'ın da, dönemlerinin sosyal, politik ve etik etkilerinden kurtulamadıkları ve bunun da kaçınılmaz olarak yazarların edebi eserlerini şekillendiren öznel deneyimlerini ve kadınsal yaratıcılıklarını etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis examines the female explorations and the emergence of `new women identity? in patriarchal Victorian and Ottoman societies in the late nineteenth and early twentieth centuries by focusing on Virginia Woolf?s The Voyage Out and Halide Edip-Adıvar?s Handan. The two novels are analyzed and evaluated by putting the feminist approach and the mental attitudes appropriate to the historical contexts of the mentioned periods in the centre.The first chapter points to the social transformations in Victorian England and Ottoman Empire concerning `the new women identity?. Moreover, the psychoanalytic theories related to the construction of gender roles and identity acquisition process are emphasized to clarify better the relationship between women and men.In the second chapter, the personal life stories and women perceptions of Virginia Woolf and Halide Edip-Adıvar are studied in details by making a comparative analysis in order to form a sound basis for the evaluation and analysis of the novels in terms of new and independent female identity explorations in patriarchal societies.In the last chapter of the thesis, the precedent novels of the writers, The Voyage Out by Virginia Woolf and Handan by Halide Edip-Adıvar, are compared and examined through the feminist psychoanalytic approach to show the existential struggles and the self-identity explorations of women in their patriarchal societies.At the end of the thesis, it is concluded that the patriarchal system and its dictates based on religion and moral values play an important role in the female identity formation process, and set a bar against women in their search to gain their self-esteems and independent women identities. Naturally, it is also seen that Virginia Woolf and Halide Edip-Adıvar, as being women and writers having been brought up in such kinds of patriarchal societies, are not able to become free from the social, political and ethic influences of their eras, which affects the subjective experience and female creativity shaping their literary works.