COVID-19 geçiren kişilerde COVID-19 anksiyetesinin ve psikolojik sağlamlığın psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship of COVID-19 anxiety and psychological resilience with psychological well-being in individuals who have had COVID-19
  1. Tez No: 809977
  2. Yazar: MEHMET EMİN ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın temel amacı COVID-19 geçiren kişilerde COVID-19 anksiyetesinin psikolojik iyi oluş ilişkisinde psikolojik sağlamlığın aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de yaşayan ve COVID-19 hastalığını geçirmiş 18 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda araştırma 18-63 yaş aralığında olan 185'i kadın, 121'i erkek toplamda 306 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan kişilere elektronik posta ve çeşitli sosyal medya platformları aracığıyla ulaşılmış olup; katılımcıların verileri ise çevrimiçi olan“Google Formlar”üzerinden oluşturulan anket formlarından elde edilmiştir. Araştırmanın verileri“Sosyo Demografik Bilgi Formu”,“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”nden elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda“Tanımlayıcı İstatistiklerden”,“Bağımsız Örneklem t-testi”,“Tek Yönlü ANOVA”,“Pearson Korelayon Analizi”ve“PROCESS makro 4.0 (Model)”den yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda erkeklerin psikolojik sağlamlık düzeyinin kadınların psikolojik sağlamlık düzeyinden; kadınların ise psikolojik iyi oluş düzeyinin erkeklerin psikolojik iyi oluş düzeyinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Evli kişilerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin bekâr, dul veya boşanmış kişilerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca eğitim düzeyi arttıkça psikolojik sağlamlığın arttığı tespit edilmiştir. Bireylerin gelir düzeyleri arttıkça psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlıklarının da arttığı görülmüştür. Araştırmanın temel amacını oluşturan psikolojik sağlamlığın psikolojik iyi oluşa doğrudan aracılık ettiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda psikolojik sağlamlığın bireyler için koruyucu bir faktör olduğu ve COVID-19 anksiyetesine sahip bireylerin psikolojik olarak iyi olmalarına katkı sağladığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın kapsamında tartışılmış ve yorumlanmıştır. Bu araştırma COVID-19 hastalığını geçirmiş olan kişilerin iyi oluşlarına aracılık eden psikolojik sağlamlığın incelenmesi açısından önemlidir Ayrıca bu araştırmanın ilgili alanyazına bu konuda katkı sunacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between COVID-19 anxiety and psychological wellbeing in individuals who have recovered from COVID-19. The study group consisted of individuals aged 18 and above who live in Turkey and have recovered from COVID-19. Accordingly, the research included a total of 306 participants, 185 females and 121 males, between the ages of 18 and 63. The participants were reached through email and various social media platforms, and data were obtained from online survey forms created on“Google Forms”. The data of the study were collected using the“Socio-Demographic Information Form”,“Coronavirus Anxiety Scale-Short Form”,“The Brief Resilience Scale”, and“Psychological Well-Being Scale”. The collected data were analyzed using the SPSS 25 package program.“Descriptive Statistics”,“Independent Samples t-test”,“One Way ANOVA”,“Pearson's Correlation Analysis”and“PROCESS macro 4.0 (Model)”were utilized. As a result of the study, it was found that the psychological resilience level of men was higher than the psychological resilience level of women, and the psychological well-being level of women and higher than the psychological well-being level of men. The level of psychological well-being of married individuals was higher than that of single, widowed, or divorced individuals. Additionally, an increase in education level was found to be associated with an increase in psychological resilience. It was observed that as individuals' income levels increased, their psychological well-being and psychological resilience also increased. The study found that psychological resilience, which constitutes the main aim of the research, directly mediated psychological well-being. Accordingly, it was observed that psychological resilience acts as a protective factor for individuals and contributes to their psychological well-being in individuals with COVID-19 anxiety. The findings obtained from the study were discussed and interpreted within the scope of the relevant literature. This research is important in terms of investigating the psychological resilience that contributes to the well-being of individuals who have experienced COVID-19. Furthermore, it is believed that this research will contribute to the relevant literature in this field.