Somut kültürel miras turizmi açısından Mersin ili Bizans devri yapıları
Buildings of Byzantine era in Mersin in terms of tangible culturalheritage tourism
- Tez No: 809976
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışması, somut kültürel miras açısından Mersin ilinde yer alan Bizans Devri yapılarını konu almaktadır. Çalışmanın amacı, somut kültürel miras turizmi açısından Mersin ili Bizans Devri yapılarını belirleyerek, rota önerileri oluşturup Mersin ilinin turizmine katkı sunmaktır. Tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup yerinde gözlem, fotoğrafla belgeleme ve SWOT (GZFT) analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Literatür araştırmasında bölgedeki Bizans Devri yapılarına ait envanter ve veri tabanı, konu ile ilgili makaleler, yayınlanmamış tezler ve resmi web siteleri incelenmiştir. Yerinde incelenen yapılar fotoğraflanarak güncel veriler oluşturulmuştur. Anadolu'nun pek çok bölgesi arkeolojik açıdan hâlâ keşfedilmeye devam etmektedir ve Kilikya Bölgesi de bu bölgelerden biridir. Roma Devri'nde yaşamış olan Strabon'un“Geographika”adlı eserine göre Kilikya Bölgesi, Anamur'dan başlayıp Amanos Dağları'na kadar uzanan coğrafyayı kaplamakla birlikte Ovalık ve Dağlık olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Dağlık bölüm Anamur'dan başlayıp Soloi-Pompeiopolis'e kadar, Ovalık bölüm ise Soloi-Pompeiopolis'den başlayıp Amanos Dağları'na kadar uzanmaktadır. Kilikya Bölgesi'nin Dağlık ve Ovalık kısımlarını kendi sınırları içinde barındıran tek il olma özelliği gösteren Mersin ili, tarih sahnesinde önemli bir yer edinmiştir. Mersin sınırları içinde kalan Ovalık ve Dağlık Kilikya bölgelerinde Hellenistik Devir, Roma ve Bizans izlerine çokça rastlanmaktadır. Somut kültürel miras açısından çok verimli olan Mersin ili araştırılması, incelenmesi ve değerlendirilmesi gereken önemli bir ildir. Sonuç olarak, Mersin ili Bizans Devri somut kültürel miras eserlerinin güncel durumlarının belirlenmesi sonucunda önerilen kültür rotaları ile Mersin ilinin kültür turizmine katkı sağlanması ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis buildings of Byzantine Era in Mersin province in terms of tangible cultural heritage. The aim of the study is to identify the Byzantine Age buildings in Mersin province in terms of tangible cultural heritage tourism, to contribute to the tourism of Mersin province by creating route suggestions. Qualitative research method was used in the thesis study and on-site observation, photographic documentation and SWOT (GZFT) analysis techniques were utilized. In the literature research, the inventory and database of Byzantine buildings in the region, articles on the subject, unpublished theses and official websites were examined. The structures examined on site were photographed and up-to-date data were created. Many regions of Anatolia continue to be discovered archaeologically and Cilicia is one of these regions. According to the Geographika of Strabon, who lived in the Roman Age, the Cilicia Region covers the geography starting from Anamur to the Amanos Mountains and is divided into two parts as Plain and Mountainous. The mountainous part starts from Anamur and extends to Soloi-Pompeiopolis, while the plain part starts from Soloi-Pompeiopolis and extends to the Amanos Mountains. As the only province that includes the mountainous and lowland parts of the Cilicia Region within its borders, Mersin has an important place on the stage of history. Traces of the Hellenistic, Roman and Byzantine Eras can be found in the Plain and Mountainous Cilicia regions within Mersin borders. Mersin province, which is very productive in terms of tangible cultural heritage, is an important province that needs to be researched, analyzed and evaluated. As a result, it is predicted that Mersin province will contribute to cultural tourism with the cultural routes proposed as a result of determining the current situation of Byzantine tangible cultural heritage artifacts.