Kalecik (Ankara) ve çevresi heteroptera faunasının araştırılması
Research of the heteroptera fauna of Kalecik province of Ankara
- Tez No: 991486
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara ili Kalecik ilçesinin Heteroptera faunasını belirlemek amacıyla Temmuz 2023 ile Mayıs–Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüş olup toplam 1013 birey değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda 10 familya, 33 cins ve 44 tür tespit edilmiş; çok sayıda tür Kalecik, Ankara, İç Anadolu Bölgesi ve Türkiye faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Kalecik için yeni kayıtlar arasında Rhyparochromidae (Raglius confusus, Beosus quadripunctatus), Pentatomidae (Eurydema oleracea, E. fieberi, Aelia acuminata, Carpocoris coreanus, Graphosoma semipunctatum, Stagonomus bipunctatus bipunctatus, S. amoenus, Tholagmus flavolineatus, Bagrada abeillei), Miridae (Lygus pratensis, L. rugulipennis, L. gemellatus, Adelphocoris insignis, A. vandalicus, Grypocoris melanopygus, Orthops kalmi, Brachycoleus steini, B. decolor), Rhopalidae (Rhopalus parumpunctatus, Corizus hyoscyami hyoscyami, Brachycarenus tigrinus, Maccevethus caucasicus), Coreidae (Coriomeris denticulatus, Centocoris variegatus) ve Alydidae (Camptopus lateralis, Alydus calcaratus) yer almaktadır. Ayrıca Adelphocoris insignis, Brachycoleus steini, Carpocoris coreanus, Stagonomus bipunctatus bipunctatus, Rhynocoris ibericus, Brachycarenus tigrinus, Rhopalus parumpunctatus ve Dicranocephalus albipes gibi türler Ankara ve İç Anadolu için yeni veya nadir kayıt niteliği taşımaktadır. Familya düzeyinde Pentatomidae (408) ve Miridae (307) birey sayılarıyla belirgin şekilde baskın olup toplam popülasyonun yaklaşık %70'ini oluşturmuştur. Nabidae, Coreidae, Alydidae ve Rhopalidae orta düzeyde temsil edilirken; Lygaeidae, Rhyparochromidae, Reduviidae ve Stenocephalidae düşük yoğunluk göstermiştir. Sonuç olarak çalışma, 2023–2025 yılları arasında Kalecik ilçesinin Heteroptera faunasını ilk kez kapsamlı biçimde ortaya koymuş, yeni kayıtlarla bölgesel ve ulusal fauna verilerine önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between July 2023 and May–June 2025 to determine the Heteroptera fauna of the Kalecik district of Ankara, and a total of 1013 specimens were examined. As a result of the research, 10 families, 33 genera and 44 species were identified, and many of these species were determined to be new records for the fauna of Kalecik, Ankara, the Central Anatolian Region, and even Turkey. New records for Kalecik include Raglius confusus and Beosus quadripunctatus (Rhyparochromidae); Eurydema oleracea, E. fieberi, Aelia acuminata, Carpocoris coreanus, Graphosoma semipunctatum, Stagonomus bipunctatus bipunctatus, Stagonomus amoenus, Tholagmus flavolineatus and Bagrada abeillei (Pentatomidae); Lygus pratensis, Lygus rugulipennis, Lygus gemellatus, Adelphocoris insignis, Adelphocoris vandalicus, Grypocoris melanopygus, Orthops kalmi, Brachycoleus steini and Brachycoleus decolor (Miridae); Rhopalus parumpunctatus, Corizus hyoscyami hyoscyami, Brachycarenus tigrinus and Maccevethus caucasicus (Rhopalidae); Coriomeris denticulatus and Centocoris variegatus (Coreidae); and Camptopus lateralis and Alydus calcaratus (Alydidae). In addition, species such as Adelphocoris insignis, Brachycoleus steini, Carpocoris coreanus, Stagonomus bipunctatus bipunctatus, Rhynocoris ibericus, Brachycarenus tigrinus, Rhopalus parumpunctatus and Dicranocephalus albipes represent new or rare records for Ankara and the Central Anatolian Region. At the family level, Pentatomidae (408 specimens) and Miridae (307 specimens) were distinctly dominant, together accounting for approximately 70% of the total population. Nabidae, Coreidae, Alydidae and Rhopalidae were represented at moderate levels, while Lygaeidae, Rhyparochromidae, Reduviidae and Stenocephalidae showed lower abundances. In conclusion, this study presents the first comprehensive evaluation of the Heteroptera fauna of Kalecik for the period 2023–2025, providing significant contributions to regional and national faunistic data through numerous new records.