Fen bilgisi uygulama öğrencilerinin ve uygulama öğretmenlerinin klinik danışmanlık modeline göre yürütülen öğretmenlik uygulaması dersi hakkında görüş ve beklentilerindeki değişimin belirlenmesi
Determining the change in the views and expectations of science preservice and cooperating teachers about the teaching practice course conducted according to the clinical supervision model
  1. Tez No: 810019
  2. Yazar: ALEYNA OYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN BULUNUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Klinik Danışmanlık Modeli'ne (KDM) göre öğretmenlik uygulaması dersi alan uygulama öğrencilerinin ve bu öğrencilere“Öğretmenlik Uygulaması I”dersi boyunca danışmanlık yapmış olan uygulama öğretmenlerinin sürece katılan paydaşlar hakkındaki beklentilerini Klinik Danışmanlık Modeli uygulamasından önce ve sonrasında karşılaştırmak ve uygulama öğrencileri ile uygulama öğretmenlerinin öğretmenlik uygulaması süreci ile ilgili görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz dönemi döneminde Bursa İli Nilüfer ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören ve“Öğretmenlik Uygulaması I”dersine kayıtlı olan gönüllü dört uygulama öğrencisi ve uygulama öğrencilerine uygulama okulunda danışmanlık yapan iki uygulama öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak: 1) Uygulama öğrencilerine uygulanan beklenti anketleri; 2) Uygulama öğretmenlerine uygulanan beklenti anketleri; 3) Uygulama öğrencilerine yöneltilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve 4) Uygulama öğretmenlerine yöneltilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Beklenti anketlerinden elde edilen veriler betimsel analiz, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, sürece katılan dört uygulama öğrencisinin de Klinik Danışmanlık Modeli ile dönüt aldıkları öğretmenlik uygulaması sürecinden ve uygulama öğretim elemanından beklentilerinin karşılandığını ve iki uygulama öğretmenin de Klinik Danışmanlık Modeli'ne göre yürütülen öğretmenlik uygulaması dersi ile ilgili beklentilerinin karşılandığını göstermektedir. Diğer yandan, aynı uygulama öğretmeninin danışmanlık yaptığı iki uygulama öğrencisinin bu uygulama öğretmenine yönelik beklentilerinin karşılanmadığı tespit edilmiştir. Uygulama öğrencileri ve uygulama öğretmenleri KDM'nin etkili bir öğretmenlik uygulaması modeli olduğunu, süreç boyunca uygulama öğrencilerine verilen dönütlerin yeterli olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca uygulama öğrencileri KDM kullanılarak oluşturulan öğretmenlik uygulaması sürecini yaşamayan akranlarına KDM'yi önermişlerdir. Bu araştırma sonucunda ülkemizdeki öğretmenlik eğitiminin uygulama boyutunun arttırılması ve uygulama boyutunda KDM gibi mesleki gelişim modellerinin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the goal was to compare the expectations of the preservice science teachers who took the field placement according to the Clinical Supervision Model (CSM) and the cooperating teachers during the“Teaching Practice I”course, regarding the stakeholders participating in the process before and after the implementation of the CSM. The research was carried out in a public secondary school. The sample consists of four preservice science teachers studying at the Bursa Uludag University enrolling the field placement and two cooperating science teachers. Mixed method research design was carried out in this research. The data collection tools are: 1) Expectation questionnaires, both applied to the preservice science teachers and cooperating teachers; 2) Semi-structured interview questions directed to both the preservice science teachers and classroom teachers. The data obtained from the expectation surveys were analyzed with descriptive statistics and the semi-structured interviews were analyzed with content analysis. According to the findings, the expectations of the four preservice science teachers from the supervisor and the process in its entirety were met, and the expectations of the classroom science teacher of the two preservice science teachers who were consulted by the same cooperating science teacher were not met. It is concluded that the expectations of the classroom science teachers involved in the process were met. According to the findings, preservice science teachers and cooperating teachers stated that CSM is an effective supervision model and the feedback given to preservice science teachers throughout the process was sufficient. In addition, the preservice science teachers suggested CSM to their peers who did not experience the field placement created using CSM. As a result, it is suggested that CSM practices should be increased further to provide more objective and systematic feedback to preservice students within the scope of Teaching Practice I and II.