Turizm sektörünün vergilendirilmesi ve konaklama vergisi
Taxation of tourism sector and accommodation tax
- Tez No: 810022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar, sektöre hizmet eden kişiler ve müşteriler aracılığıyla devlet için kayda değer büyüklüklerde vergi gelirleri elde etmektedir. Sektör faaliyetlerinin çeşitli aşamalarında alınan vergilerin çeşitliliği de dikkate alındığında turizm sektörü vergi sistemleri bütününde önemli bir yere sahiptir. Çalışma içerisinde; Türkiye turizminin gelişimi, bu gelişimi nedeniyle diğer dünya ülkeleri içindeki yeri ve sektörde aktif faaliyet halinde bulunan işletmelerin neler olduğuna değinilmektedir. Çalışmada turizm sektörünün vergilendirilmesi bağlamında sektör kapsamında bulunan işletmelerin hangi vergilere tabi olduğu ve bu vergilerin yapısı, işleyişi, muafiyetleri, avantajları ele alınmıştır. Ayrıca 01.01.2023 tarihinde yürürlüğe konulan Konaklama Vergisi ele alınmaktadır. Konaklama Vergisinin yürürlüğe girmesi ile vatandaşların bu vergiye ilişkin görüşlerini almak üzere 1.020 kişiye anket platformunda sorular yöneltilmiştir. Konaklama Vergisi özelinde ankete katılanların cinsiyeti, yaşları, medeni durumları, öğrenim durumları, mesleki durumları, yıllık yapılan tatil sayısı, konaklama tercihleri ve gelir durumları bakımından demografik ve tercihsel özelliklerinden bazılarının kendi içlerinde anlamlı olarak farklılaştıkları görülmekte olup bazı değişkenlerde ise Konaklama Vergisine ilişkin görüşlerinin farklılaşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Firms, which are operating in the tourism sector, generate significant amounts of tax revenues for the state through the people and customers serving in the sector. Considering the diversity of taxes levied at various stages of sectoral activities, the tourism sector has an important place in entire tax systems. In this study, the development of tourism in Turkey, its place in other countries of the world due to this development, and the businesses that are active in the sector are mentioned. In the context of the taxation of the tourism sector, the structure, functioning, exemptions and advantages of the businesses within the scope of the sector and the structure, functioning, exemptions and advantages of these taxes are discussed in the study. In addition, the Accommodation Tax, which was brought into force on 01.01.2023, is also discussed. With the introduction of the Accommodation Tax, questions were asked to 1,020 people on the survey platform to obtain citizens' opinions on this tax. It is obtained that some of the demographic and preferential characteristics of the respondents in terms of gender, age, marital status, educational status, occupational status, number of holidays per year, accommodation preferences and income status are significantly differentiated within themselves, and in some variables, it is found out that their opinions on Accommodation Tax do not diversify.