Shakespearean fools and Bahlool Dana
Shakespeare aptalları ve Behlul Dana
- Tez No: 810037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, sarayı ve saray mensuplarını eleştirmede soytarıların oynadığı temel rolü araştırırken aynı zamanda soytarıların krallarla, din adamlarıyla, saray mensuplarıyla veya gayri meşru otoritelerle uğraşırken başvurdukları teknikleri ve özellikleri de araştırıyor. Soytarıların istenmeyen gerçekleri herkesin önünde ceza korkusu olmadan nasıl özgürce konuştuklarını ve bu gerçekleri ne gibi stratejiler kullanarak dile getirdiklerini de araştırıyor. Bulgular, soytarıların birçok gülünç özelliğe sahip olduğunu gösteriyor. Bu özelliklerden en öne çıkanları sözlü komedi ve çocuk taklitleridir. Bu özelliklerinden dolayı cezadan kolayca kaçabiliyorlar. Bu nedenle, yönetici sınıfla etkilişimde bulunurken soytarıların bazı özelliklerinin gerekli olduğu sonucuna varabiliriz. Bunun nedeni, soytarıların yönetici sınıfa istenmeyen gerçekleri söylemesine izin vermesidir. Yani soytarılara ruhsat verir. Soytarıların önemini William Shakespeare tarafından yazılan metinleri ve aynı şekilde yazılı ve sözlü edebiyatta Behlül'ün hikayelerini yakından okuyarak keşfettim. Gülünç haller ve soytarıların anekdotlarının yer aldığı bu edebî metinlerdeki retoriğin güzelliği, bu eserleri ölümsüz kılmıştır. Soytarının işlevi, İmam Cafer Sadık'ın tehlikeli durumlarda kendini koruma olan takiyye kavramına benzer. Dahası, soytarının işlevi hem estetik açıdan hoş hem de insani bir tavır olduğundan, zamanın geçişine dayanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis not only investigates the fundamental role that the fool plays in criticising the court and courtiers, but it also investigates the techniques and characteristics that fools resort to when dealing with kings as well as tyranny, religious, and court authorities. It explains how wise fools freely speak unwelcome truths in public without fear of punishment and explores the strategies they use when expressing these truths. The findings demonstrate that wise fools have many laughable characteristics. The most prominent of these are verbal comedy and children's imitations, through which they can escape punishment easily. Therefore, we can conclude that some of the fools' characteristics are necessary when dealing with the ruling class because they allow them to speak unwelcome truths. These qualities give license to wise fools. I identify the significance of the fools through a close reading of the stories of Bahlool in written and oral literature and theatrical texts written by William Shakespeare. The beauty of the rhetoric in these literary texts, which contain burlesque situations and anecdotes about fools, makes these works immortal. The function of the fools resembles Imam Jafar Al-Sadiq's concept of Taqiyya, which is self-preservation in dangerous situations. Moreover, as the function of the fool is aesthetically pleasing and consists of a humane attitude, this figure can endure the passage of time.