Müzikli bir tarih okuma denemesi: Fahrettin Çimenli
A history trial with music: Fahrettin Çimenli
- Tez No: 810036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GONCA İNCEDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Türk Müziğinin bilinen usta tanbur icracılarından Fahrettin Çimenli'nin yaşamını merkeze alarak tarihsel süreçteki müzikal ortamlar, kurumlar ve siyasi, ekonomik, sosyolojik değişikliklerin kısa değinisi ile çerçevelendirilmiştir. Çimenli'nin müzik hayatında farklı tarz ve tavırlardaki icraların yapıldığı mekânlarda eş zamanlı olarak bulunmasının icracılık ile ilişkilenen nitelikleri üzerine düşünmek çalışmanın temel amaçlarından biridir. Bu sayede dönemlerin kültürel bütünlüğünü ve özellikle müzik pratiklerinde kurumsal yapılar ve icracılık deneyimleri arasındaki ilişki üzerinden müzikli bir tarih okuması yapılmıştır. Çimenli'nin yaşamış olduğu dönemleri daha yakından anlayabilmek için yakın çevresi ve iş arkadaşları ile kişisel görüşmeler yapılmış, çalışmış olduğu kurumların tarihsel süreçlerini öğrenebilmek adına literatür taramasından faydalanılmıştır. Kurumların tarihsel süreçleri doğrultusunda, Fahrettin Çimenli'nin de çalışmış olduğu dönemleri kapsayacak şekilde detaylandırıldığı kişi bazlı bir dönem okuma çalışması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work focuses on the life of Fahrettin Çimenli, one of the well-known master tanbur performers of Turkish Music, and is framed with a brief mention of the musical environments, institutions, and political and socio-economic changes in the historical process. Thinking about the qualities of Çimenli's simultaneous presence in the venues where performances of different styles and attitudes are performed in his musical life, which are associated with performance, is one of the main goals of the study. In this way, a musical history reading was made through the cultural integrity of the periods and the relationship between institutional structures and performance experiences, especially in music practices. In order to better understand the periods in which Çimenli lived, personal interviews were made with his close friends and colleagues, and a literature review was used in order to learn the historical processes of the institutions he worked for. In line with the historical processes of the institutions, a person-based period reading study is aimed in which Fahrettin Çimenli is also detailed to cover the periods in which he worked.