Consumer behavior in automotive industry in Turkey: Research on shopping practices and buying behaviors of B and C segment automotive consumers
Türkiye'de otomotiv endüstrisinde tüketici davranışı: B ve C segmenti otomotiv tüketicilerinin alışveriş uygulamaları ve satın alma davranışları üzerine bir araştırma
- Tez No: 810079
- Danışmanlar: DR. AHMET GÖKÇE ASLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu, Türkiye'de otomotiv endüstrisinde tüketici davranışları hakkında bir tez çalışmasıdır. Bu tezin temel amacı, otomotiv tüketicilerinin davranışlarını analiz etmektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: kavramsal çerçeve, araştırma ve sonuçlar. Kavramsal çerçeve üç ana noktaya odaklanır; a) tüketici ve tüketici davranışı kavramları, b) otomotiv sektörü ve c) otomotiv sektöründe tüketici davranışları. Tüketici kavramı ve tüketici davranışı çalışmaları, otomotiv sektörü/endüstrisi ile ilişkisini analiz etmek için kullanmak ve gerekli bilgileri sağlamak için sunulmuştur. Bu bilgileri sağlarken, özellikle James F. Engel, Roger D. Blackwell ve David T. Kollat gibi tüketicilere odaklanan pazarlama profesyonelleri tarafından yazılan güvenilir kaynaklar kullanılmıştır. Kavramsal çerçevede otomotiv sektörü kısmı, ağırlıklı olarak otomotiv segmentlerine odaklanmaktadır. Bu segmentasyon, Avrupa segmentasyonu olarak da bilinen ve onaylanan Renault – Nissan sınıflandırmasıdır. A'dan F'ye gider. A en küçük segmenttir ve F en büyüğüdür. Çalışma, bu kesimlere örnekler ve hedef kitleleriyle değinmektedir. Ayrıca otomotiv sektörü kısmı, artan elektrikli araç sayısı ve dizel motor kısıtlamaları gibi otomotiv endüstrisindeki güncel gelişmeleri içermektedir. Üçüncü bölüm ise otomotiv sektöründe tüketici davranışlarıdır. Bu bölüm, birinci ve ikinci bölümlerden elde edilen bilgileri birleştirir ve çalışmayı daha otomotiv odaklı bir teze taşır. Bu bölüm, otomotiv tüketicilerinin satın alma davranışlarına odaklanmaktadır. Tüketici beklentilerine yönelik yapılan çalışmaları ortaya çıkarır ve otomotive uyarlar. Ürünün sorumluluğu, tüketicilerin sosyoekonomik durumu, tüketici karar stilleri ve motivasyonu ile ilgili tüketici tasvirleri ortaya çıkarılarak çalışmanın amacına geçilmiştir. Araştırma bölümü, sekiz hipotez ortaya çıkarır ve bunları otomotiv tüketicilerinin katıldığı anket aracılığıyla analiz eder. Son olarak, sonuç bölümü, kavramsal çerçeve ve araştırma yoluyla elde edilen tüm bilgileri birleştirir ve hipotezlere ilişkin belirli analizleri ortaya çıkarır. Önce anket sorularına verilen cevaplar analiz edilir, ardından anket cevaplarından elde edilen bilgiler ve teorik bilgiler kullanılarak hipotezler analiz edilir. Özetle kavramsal çerçeve, pazarlamada tüketici davranışlarının ve otomotiv sektöründeki sonuçlarının incelenmesine odaklanmaktadır. Araştırma, otomobil iii tüketicilerinin otomobil satın alma kriterlerine odaklanarak satın alma davranışlarını ortaya çıkarır. Ayrıca bu bölüm otomotiv tüketicilerinin katıldığı bir anketten oluşmaktadır. Sonuç bölümü, kavramsal çerçeve ve araştırma bölümlerinden elde edilen bilgileri birleştirir ve belirli analizlerle birlikte gelir.
Özet (Çeviri)
This dissertation hereby is aimed to analyze the buying behavior ofautomotive consumers in Turkey. The thesis contains three main parts; conceptual framework, research, and results. What these parts include is explained below. The conceptual framework contains three parts: a) The Concept of Consumer and Consumer Behavior This part explains consumer behavior, types of buying behavior, consumer buying (decision process), and the factors affecting buying behavior. b) Automotive Sector This part explains the segments in the Renault-Nissan (Europe) automobile classification, campaigns and target audience of segments' brands, and the effects of the changing conditions in the automotive industry on the consumer. c) Consumer Behavior in Automotive Sector This part combines the information presented in the first two parts and explains the expectations of consumers, considerations when buying an automobile and SEC classification, consumer decision styles, and its result in automotive. The research includes the research topic and the problem, which is the consumers' buying behavior considering the segments in the automotive industry. Questions and hypotheses mainly focus on two of the best selling segments in Turkey; which are B and C segments. The methodology includes a survey that is done by consumers. The results include the analysis and inferences of the survey answers and their correlation with the automotive sector and consumer behavior