Yeşil pazarlamanın Türkiye otomotiv endüstrisi üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
A research about green marketing effects on automotive industry in Turkey
- Tez No: 475425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğal kaynakların sınırsız olmaması, Dünya nüfusu arttıkça bu kaynakların kullanımının ve tahribatının ivmelenmesi kitlesel farkındalık ve harekete geçmeye neden olmuştur. Toplumsal hareket ve baskılar doğrultusunda işletmeler de üretim süreçlerine devam ederken, etkileşim içinde bulundukları çevrenin de korunmasını sağlayacak çalışmalara yönelmişlerdir. Bu girişimlerin içselleştirilmesi ile girdi, süreç ve çıktılara da yansıması gerekmektedir. Bu noktada pazarlama disiplini için de yeni bir dönem başlamış ve“yeşil pazarlama”literatürde yerini almıştır. Bu çalışmada çevre sorunları, işletmelerin çevre farkındalıkları, yeşil pazarlama karması, yeşil tüketici ve otomotiv endüstrisinin çevreye etkileri hakkında literatür incelenmiş ve anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların analizi için istatistik paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çevre bilinci ile yeşil tüketime yönelik tutum arasında anlamlı bir ilişki varken, eğitim seviyesinin moderatör değişken olmadığı gözlenmiştir. Ülkemizde yeşil ürün satın alma davranışının demografik değişkenlerden çok, alt kültür farkları dolayısıyla psikografik değişkenler incelenerek analiz edilmesinin doğru olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the limited natural world resources as well as the overuse and destruction of these by the uprising world population has brought about a public awareness and movement. Relevant aggregate awareness and movement has made business to work on protecting ecological enviroment and communicating during all regarding processes. This approach is to be covered on input, process and output phases of the whole business, which brings the new era so called 'green marketing' which has taken part in literature. In this study environmental problems, environment awareness of businesses, green marketing mix, green consumer and automotive industry effects on environment have been studied and and a survey has been conducted accordingly. A statistical package programme has been used to analyse the results of survey. The results support that, environmental consciousness influences attitude towards green consumption meanwhile, education level is not an exact moderator variable. In my opinion, in Turkiye, psychographic variables are much more appropriate instead of demographic variables to analyse green product purchasing behavior because of cultural differences.