Kamu Denetçiliği Kurumu: Avrupa örnekleri ve Türkiye uygulamaları
Comparison of Ombudsman Instution in Europe and Turkey
- Tez No: 810078
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ombudsmanlık (Kamu Denetçiliği) ilk olarak 1809 yılında İsveç'te anayasa ile kurulmuş ve o günden bu yana sürekli olarak gelişme göstermiş bir denetim sistemidir. Ombudsmanlık, yasama organı tarafından atanan bir organ olup hükümet karşısında bağımsız hareket etmesi düşünülerek oluşturulmuş bir organdır. Yönetimin uygulamalarından mağdur olan bireylerin başvuruları üzerine harekete geçerek inceleme ve denetleme yapabilen ombudsmanlık kurumu, bu inceleme ve denetleme sonucunda yönetim tarafından yapılan bir haksızlıkları tespit edip gerekli işlemeleri yapan bir kurumdur. Türkiye'de ombudsman konusuyla ilgili çalışmalar 2000'li yıllarda başlamış, 2006 yılında 5548 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu meclisten geçerek yasallaşmıştır. Fakat birtakım problemlerden dolayı yasanın durdurulmasına karar verilmiş, ardından Anayasa'nın 74. Maddesinde değişiklik yapılarak TBMM'ye bağlı olarak kurulacak Kamu Denetçiliği Kurumu'nun işlevleri netleştirilmiştir. 2012 yılında ise bu değişiklikle birlikte mecliste 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu kabul edilerek yasallaşmıştır. 2013 yılında ise başvurularını kabul ederek faaliyete başlamıştır. Bu çalışmanın konusunu, ombudsman kavramı, tarihçesi, görev ve yetkileri, türleri ile Avrupa'da ve Türkiye'de uygulanan Kamu Denetçiliği Kurumu'nun yapısı, işleyişi ve işlevlerinin ele alınması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ombudsman (ombudsman institution) was first established in Sweden in 1809 with a constitution and has been a constantly evolving system since then. The ombudsman is a body appointed by the legislature and created to act independently against the government. The ombudsman institution, which processes, examines and supervises the applications of people who are victims of administrative practices, is an institution that detects an injustice committed by the administration. As a result of this examination and inspection, it takes the necessary measures. Studies on the practice of ombudsman in Turkey started in the 2000s and the Ombudsman Institution Law No. 5548 was passed by the Turkish Grand National Assembly in 2006. However, it was suspended due to some problems. Then, the 74th article of the Constitution was amended to establish within the Turkish Grand National Assembly and its duties were clarified. In 2012, with this amendment, The Ombudsman Institution Law No. 6328 was enacted in the Turkish Grand National Assembly. It started its activities in 2013 by accepting complaints. The objectives of this study are 1) the concept of ombudsman, its history, duties-powers, types, and the structure, 2) functioning and functions of the Ombudsman Institutions in the world and in Turkey.