Assessing media literacy: An analysis of university students
Medya okuryazarlığının değerlendirilmesi: Üniversite öğrencilerinin analizi
  1. Tez No: 810096
  2. Yazar: BALKI ÖZDİNÇLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÇETİN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Medya okuryazarlığı, çok çeşitli medya formatlarındaki mesajlara erişme, bunları analiz etme, değerlendirme ve oluşturma becerisini ifade eder ve medyanın toplumdaki rolünü ve etkisini tanımayı kapsar. Medyanın bu kadar globalleşmiş ve kolay ulaşılabilir olmasına rağmen var olan iletileri doğru bir bilinçle okumak, manalandırmak, sentez etmek, muhakeme etmek ve eleştiri yapmak vb. niteliklerle olumlu ve olumsuzluğu fark edebilmekle ilgili yeterli alt yapıya ulaşmak ise medya okuryazarlığı kavramıyla mümkün olmaktadır. Kişi, medya okuryazarlığı kavramını kazanmadan önce medya tarafından verilen iletiler karşısında yorum yapamadan, bu iletileri algılamadan alan bir alıcı olarak tanımlanabilir. Ancak medya okuryazarlığı alt yapısına sahip kişi, gösterilen iletiler karşısında iletileri sorgular ve yaptığı analiz sonucunda belirlediği kriterlerle değerlendirme yaparak aktif bir konuma geçmektedir. Medya okuryazarlığı, çocukluk çağlarından başlayıp yaşam boyu devam eden bir kazanım olduğuna göre her düzeyde; özellikle geleceği şekillendirmede büyük role sahip olan üniversite öğrencileri açısından irdelenmesinin önemli olduğu düşünülerek bu çalışma planlamıştır. Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin medya okuryazarlık düzeylerini tespit etmek, medya okuryazarlığı dersi alan ve almayan üniversite öğrencilerinin medya okuryazarlığı düzeylerini karşılaştırmak ve medya okuryazarlığını etkileyen sosyo-demografik faktörlerin neler olduğunun belirlenmektir. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin medya okuryazarlığını ölçmek için Karataş tarafından geliştirilen“Medya Okuryazarlık Düzey Belirleme Ölçeği”kendisinden izin alınarak kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Yeditepe Üniversitesi'nde eğitim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Yeditepe Üniversitesi'nde öğrenim gören 801 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucusnda ise medya okuryazarlığı dersi almanın medya okuryazarlığı düzeyini artırması, bu dersi alan öğrenciler ile almayan öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Bir başka sonuç ise öğrencilerin sınıflara göre dağılımındaki puanlar incelendiğinde son sınıf öğrencilerinin medya okuryazarlık düzeylerinin diğer sınıflara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmasıdır. Sosyo demografik özellikle dikkkate alındığında ise cinsiyet, aile yapısı ve yaşanılan yer konusunda medya okuryazarlığında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Media literacy refers to the ability to access, analyze, evaluate and create messages in a wide variety of media modes and formats. It encompasses recognizing the role and influence of media in society. Even though the media is so globalized and easily accessible, it is necessary to correctly perceive and read the messages presented, make sense of them, analyze, evaluate, criticize, etc. On the other hand, it is possible to have sufficient equipment to distinguish positive and negative characteristics with the notion of media literacy. Before accessing media literacy equipment, the individual is only in a passive position in front of the messages presented by the media. However, the individual with access to the media literacy equipment comes out of passivity in the face of the messages presented and takes an active position that evaluates questions, analyzes the media messages, and keeps a distinction in the context of the criteria it sets. Since media literacy is a lifelong process begining from a young age, this study has been planned considering that it is important to examine it at all levels, especially for university students who have a significant role in shaping the future. The study aims to determine university students' media literacy levels, to compare the media literacy levels of university students who took and did not take a media literacy course and determine what socio-demographic factors affect media literacy. In this study, the“Media Literacy Level Determination Scale”developed by Karataş to measure the media literacy of university students was used with his permission. The universe of the research consists of university students studying at Yeditepe University. The sample consists of 801 students studying at Yeditepe University. As a result of the research, the fact that taking a media literacy course increases the level of media literacy shows that there is a statistically significant difference between students who take this course and those who do not. Another result is that when the scores in the distribution of the students according to the classes are examined, it is concluded that the media literacy levels of the senior students are higher than the other classes. When socio-demographic characteristics are taken into account, no significant difference was found in media literacy in terms of gender, family structure and place of residence.