Bir üniversitedeki öğrencilerin ruh sağlığı okuryazarlığı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Assessing mental health literacy and related factors in university students
- Tez No: 907283
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARABEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada aynı üniversiteye bağlı iki ayrı fakültede öğrenim görmekte olan öğrencilerin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve bununla ilişkili bazı faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencileri ile yapılan kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmaya ait veriler Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında 395 üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOÖ) kullanılmıştır. Veriler anket yöntemiyle toplanmış olup 17 katılımcıya yüz yüze görüşme ile 378 katılımcıya ise çevrimiçi form aracılığıyla ulaşılmıştır. Ruh sağlığı okuryazarlığı toplam puanı ile ilişkili değişkenlerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U, tek yönlü varyans analizi (one way-ANOVA), Kruskall-Wallis, Ki-Kare testleri ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Verilerin çoklu analizinde lojistik regresyon uygulanmıştır. BULGULAR: Öğrencilerin yaş ortalaması 22,3±3,7'dir. Katılımcıların, %68,3'ünü (n=270) tıp fakültesi, %31,7'sini (n=125) edebiyat fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrencilerin %62,8'i (n=248) kadındır. RSOÖ toplam puanı ortalaması 110,5±11,7'dir (ortanca:111, minimum:75, maksimum:146). Araştırmaya dahil olan tüm katılımcıların %44,8'inin (n:177) düşük ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Ruh sağlığı okuryazarlığı ile ilişki faktörler incelendiğinde kadınların, ruhsal hastalık tanı veya öyküsü olanların, kronik hastalık tanısı olanların istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek RSOÖ toplam puanına sahip olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In this study, it was aimed to comparatively examine the mental health literacy levels of students studying in two different faculties of the same university and to determine some factors related to this. MATERIAL AND METHOD: This study is a cross-sectional study conducted with the students of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine and Istanbul University Faculty of Literature, Department of Information and Document Management. Data were collected from 395 university students between April-July 2023. Personal Information Form and Mental Health Literacy Scale (MHLS) were used as data collection tools. Data were collected by questionnaire method and 17 participants were reached through face-to-face interviews and 378 participants were reached through online form. Independent groups t-test, Mann-Whitney U, one way ANOVA, Kruskall-Wallis, Chi-Square tests and Pearson correlation coefficient were used in the evaluation of variables related to the total score of mental health literacy. Logistic regression was applied for multiple analysis of the data. FINDINGS: The mean age of the students was 22.3±3.7 years. Of the participants, 68.3% (n=270) were medical faculty students and 31.7% (n=125) were literature faculty students. 62.8% (n=248) of the students were female. The mean score of the MHLS was 110.5±11.7 (median: 111, minimum: 75, maximum: 146). It was determined that 44.8% (n:177) of all participants included in the study had a low level of mental health literacy. When the factors associated with mental health literacy were analysed, it was found that women, those with a diagnosis or history of mental illness and those with chronic illness had statistically significantly higher MHLS scores (p0.05).