2000 yılı ve sonrası Türkiye'de kadın istihdamının yapısı ve kadın istihdamının artırılmasına yönelik uygulanan politikalar
The structure of women's employment in Turkey and the policies applied to increase female employment in 2000 and after 2000
  1. Tez No: 810112
  2. Yazar: NESLİHAN DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülkelerin kalkınmalarının ve bu kalkınmanın devamının sağlanabilmesi için yeterli ve nitelikli iş gücüne sahip olmaları bir gerekliliktir. Türkiye'de kalkınmanın sürdürülebilir olması için tüm üretim faktörlerinin üretimde etkin şekilde yer alması gerekmektedir. Ülkenin yarısını oluşturan kadınların işgücüne dahil olması önem arz etmektedir. Son yıllarda kadın istihdamı oranları yükselmiş olsa da Türkiye'de kadın istihdamı, erkek istihdamının gerisinde kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kadın iş gücünü nicel verilerle analiz etmek ve Türkiye'de çalışma hayatına katılan kadınların yaşadığı sorunları ve kadın istihdamıyla ilgili politikaları detaylı bir şekilde incelemektir. Bu çalışma ile kadın iş gücünün çalışma hayatında yaşadığı sorunlara çözüm bulunmasına yol gösterici önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Araştırmada Türkiye'de iş gücünün genel görünümü kadın iş gücünün yapısı ile yıllar içindeki değişimi istatiki verilerle incelenmiştir. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın ana kitlesi İstanbul ilinde yaşayan ve iş gücüne katılan 22 kadından oluşmaktadır. Katılımcılar çeşitli yaş, medeni durum ve eğitim durumuna sahip kadınlardır. Türkiye'de kadınların en önemli neden olarak, ev işleriyle meşgul olma ve eğitim alamama nedeniyle iş gücüne katılamadıkları görülmektedir. Kadınların çalışma yaşamında karşılaştıkları düşük ücretler, terfi ve ücrette cinsiyete dayalı ayrımcılıklar, psikolojik baskı ve tacize maruz kalma, çalışma günleri ve saatlerle ilgili sorunlar, kadın istihdamıyla ilgili politikaların yetersiz kalması, kadınların çalışma hayatına katılmasıyla ve ev sorumluluklarıyla ilgili toplumsal algılar Türkiye'de kadın iş gücünün çalışma hayatına katılmasını zorlaştıran etkenlerdendir.
Özet (Çeviri)
It is a necessity for countries to have sufficient and qualified workforce in order to ensure their development and the continuation of this development. In order for the development to be sustainable in Turkey, all factors of production must be actively involved in production. It is important that women, who make up half of the country, are included in the workforce. Although female employment rates have increased in recent years, female employment in Turkey lags behind male employment. The aim of this study is to analyze the female workforce in Turkey with quantitative data and to examine the problems experienced by women participating in the working life in Turkey and the policies related to women's employment in detail. With this study, it is aimed to make guiding suggestions to find solutions to the problems experienced by the female workforce in working life. In the study, the general appearance of the workforce in Turkey, the structure of the female workforce and its change over the years were examined with statistical data. In this study, indepth interview technique, one of the qualitative research methods, was used. The main population of the research consists of 22 women living in Istanbul and participating in the labor force. Participants are women of various ages, marital status and educational backgrounds. It is seen that the most important reasons for women in Turkey are that they are not able to participate in the workforce due to being busy with housework and not being able to receive education. Low wages faced by women in working life, gender-based discrimination in promotion and wages, exposure to psychological pressure and harassment, problems related to working days and hours, inadequate policies regarding women's employment, social perceptions about women's participation in working life and household responsibilities. It is one of the factors that make it difficult to participate in the working life.