Uluslararası göçün ilk akut koroner sendromgörülme yaşı üzerine olan etkisinin incelenmesi
The first acute coronary syndrome of international migrationinvestigation of its effect on age of attention
- Tez No: 810122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRCİ, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Göçmenlerin sağlığı, artan küresel göç nedeniyle dünya çapında önemli bir konu haline gelmiştir. Göçün kardiyovasküler olay riski üzerinde giderek artan bir etkiye sahip olduğu çeşitli çalışmalarla belgelenmiştir. Araştırmalar, göçmen ve yerli nüfus arasında koroner arter hastalığı (KAH) riski açısından farklılık olup olmadığını incelemektedir. Biz de bu çalışmada, akut koroner sendrom (AKS) tanısı almış hastalarda uluslararası göç öyküsünün ilk AKS geçirme yaşı ile ilişkisini, değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'ne kesin ilk AKS tanısı alarak yatışı yapılan 255 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların doğum yeri, yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ), aile öyküsü, sigara kullanımı, kronik hastalıkları, sürekli kullandığı ilaçlar, kan basıncı ölçümleri, AKS alt türleri, koroner anjiografi sonuçları, hemogram, glukoz, HbA1c, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit değerleri kaydedilmiştir. Hastalar doğum yerlerine göre iki gruba ayrılmış, doğum ülkesi Türkiye olanlar yerli hasta, başka bir ülke olanlar ise uluslararası göç etmiş hasta olarak değerlendirilmiş ve tüm veriler karşılaştırılmıştır. Analizlerde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The health of migrants has become an important issue worldwide due to increasing global migration. Several studies have documented that migration has an increasing impact on the risk of cardiovascular events. Researchs has examined whether there are differences in the risk of coronary artery disease (CAD) between migrant and native populations. In this study, we aimed to evaluate the relationship between international migration history and age at first ACS in patients diagnosed with acute coronary syndrome (ACS). Materials and Methods: In our hospıtal, a total of 255 patients who were admitted to the Coronary Intensive Care Unit with a definite initial diagnosis of ACS between 01.01.2022 and 31.12.2022 were included in the study. Place of birth, age, gender, body mass index (BMI), family history, smoking, chronic diseases, chronic medications, blood pressure measurements, ACS subtypes, coronary angiography results, haemogram, glucose, HbA1c, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride values were recorded. Patients were divided into two groups according to their place of birth, those whose country of birth was Turkey were considered as native patients and those whose country of birth was another country were considered as international migrants and all data were compared. SPSS 26.0 programme was used in the analyses.