Hormon reseptörü pozitif her-2 negatif premenopozal metastatik meme kanserli hastaların tedavisinde CDK4/6 inhibitörü etkisi, toksisitesi ve doz redüksiyonu sağ kalıma etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of CDK4/6 inhibitors, toxicity and dosage reduction on survival in the treatment of patients with hormone receptor positive her-2 negative premenoposal metastatic breast cancer
- Tez No: 810123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAYAN GEREDELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Çalışmamız ER- pozitif HER2-negatif premenopozal metastatik meme kanseri hastalarında CDK 4/ 6 inhibitörlerinin etkinliği ve doz redüksiyonunun progresyonsuz sağkalıma etkisini araştırmak için yapılmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya Ocak 2020 ile Nisan 2022 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğinde tedavi görmüş ve görmeye devam eden 18 yaş üstü, 50 yaş altı premenopozal, ER-pozitif, HER2-negatif metastatik meme kanserli 80 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, toksisite gelişimi, doz redüksiyonu durumu ve progresyonsuz sağkalım tarihleri hastane dosyalarından elde edildi. Çıkan sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: Hastaların medyan yaşı 43,29 (min:26, max:50)' dur. Medyan takip süresi 8,5 aydır. Çalışmamızda PFS 6 ayda %83, 12 ayda %61,1 ve 24 ayda %56,4 saptanmış olup medyan PFS' ye ulaşılmadı. Çalışmaya katılan 80 hasta içerisinden 40 hastaya doz redüksiyonu yapılmış; 40 hastaya doz redüksiyonu yapılmamıştır. CDK 4/6 inhibitörü tedavisinde doz redüksiyonu yapılan hastalarda 12 aylık PFS %47,8; doz redüksiyonu yapılmayan hastalarda %73,7 görüldü. 24 aylık PFS ise doz redüksiyonu yapılan hastalarda %47,8; doz redüksiyonu yapılmayan hastalarda %64,5 bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,223) ancak doz redüksiyonu yapılmayan hastalarda numerik olarak PFS daha uzun bulunmuştur. BMI 23 ve altında 14(%17,9) hasta, BMI 23 üzerinde 64(%82,1) hasta var. BMI 23 ve altında olan hastalarda 24 aylık PFS %37,3; BMI 23 üzerinde olan hastalarda %59,9 olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,035). BMI ile doz redüksiyonu ilişkisine bakıldığında, BMI 23 üzerinde 12 aylık PFS doz redüksiyonu yapılan hastalarda %50,5 ve doz redüksiyonu yapılmayan hastalarda %78,0 olup hastalar arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmamasına rağmen (p=0,290) doz redüksiyonu yapılmamasının numerik olarak PFS' i uzattığı tespit edildi. SONUÇ: ER- pozitif HER2-negatif premenopozal metastatik meme kanseri hastalarında CDK 4/ 6 inhibitörü kullanan hastalara toksisite sonrası doz redüksiyonu yapılması, hastalarda progresyonsuz sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı değişikliğe yol açmadı. ANAHTAR KELİMELER: Metastatik meme kanseri, CDK 4/6 inhibitörü, doz redüksiyon
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study was conducted to investigate the efficacy of CDK 4/6 inhibitors and the effect of dose reduction on progression-free survival in ER-positive HER2-negative premenopausal metastatic breast cancer patients. METHOD: Between January 2020 and April 2022, 80 patients with premenopausal, ER-positive, HER2-negative metastatic breast cancer, over the age of 18, under the age of 50, who were treated and continue to be treated in the Medican Oncology Polyclinic of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital were included. Demographic characteristics, toxicity development, dose reduction status and progression-free survival dates of the patients were obtained from hospital files. THe results were analyzed statistically. RESULTS: The median age of the patients is 43,29 (min:26, max:50). Median follow-up was 8,5 months. In our study, progression-free survival was found to be 83% at 6 months, 61,1% at 12 months and 56,4% at 24 months, and the median PFS was not reached. Of the 80 patients who participated in the study, 40 patients were dose-reduced, 40 patients were not dose-reduced. The 12 month progression-free survival was 47,8% in patients who underwent dose reduction in CDK 4/6 inhibitor therapy, and 73,7% in patients who were not dose-reduced. The 24 month progression-free survival was found to be 47,8% in patients with dose reduction and 64,5% in patients without dose reduction. There was no statistically significant difference (p=0,223). However; Numerically, progression-free survival was found to be longer in patients who did not undergo dose reduction. There are 14 (17,9%) patients with BMI 23 and below, 64 (82,1%) patients with BMI above 23. The 24 month progression-free survival was 37,3% in patients with BMI 23 and below and 59,9% in patients with a BMI above 23, which was statistically significant (p=0,035). Concidering the relationship between BMI and dose reduction, it was 50,5% in patients with 12 month progression-free survival dose reduction over BMI and 78,0% in patients who did not undergo dose reduction, although there was no statistically significant, difference between the patients (p=0,290). It was found to be extended CONCLUSİON: In ER-positive HER2-negative premenopausal metastatic breast cancer patients using CDK 4/6 inhibitor, dose reduction after toxicity did not lead to a statistically significant change in progression-free survival in patients. KEYWORDS: Metastatic breast cancer, CDK 4/6 inhibitor, dose reduction