Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında bozulmuş kalp hızı düzelme indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of improved heart rate index in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 810121
  2. Yazar: ONUR EGEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZ, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET TİP 2 DİYABETES MELLİTUS HASTALARINDA BOZULMUŞ KALP HIZI DÜZELME İNDEKSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Diyabetes mellitus, göreceli ya da kati insülin eksikliği veya periferik dokularda insülin etkisine karşı gelişmiş olan 'insülin direnci' nedeniyle ortaya çıkan, vücudun birçok organını etkileyerek multisistemik? tutuluma sebep olan hiperglisemi ile karşımıza çıkan kronik, ilerleyici ve büyük çaplı bir metabolizma hastalığıdır. Tedavisinde amaç, kan glukozu kontrolünün tam olarak sağlanmasına yöneliktir. Hastalığın akut ve kronik komplikasyonları mevcuttur. Kronik komplikasyonlar arasında mevcut mikrovasküler komplikasyonlardan olan nöropati eşliğindeki otonom disfonksiyon sonucunda egzersiz sonrası kalp hızı düzelmesindeki bozukluğu değerlendirmek amaçlı bu çalışma yapılmıştır. Materyal ve metot: Bu prospektif gözlemsel vaka-kontrol çalışması 01/11/2022-01/05/2023 (6 ay) tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne müracaat eden 30'u Diabetes mellitus'lu olgu grubu, 30'u kontrol grubu ek hastalığı olmayan total 60 kişi ile yapıldı. Katılımcıların biyokimyasal testleri, EKG, ekokardiyografi, kardiyovasküler stress testi istendi. Hastaların düzeltilmiş kalp hızı indeksi (DKHİ), zirve egzersiz kalp hızından 1.dakika dinlenim kalp hızı (DKH1), 2.dakika dinlenim kalp hızı (DKH2), 3.dakika dinlenim kalp hızı (DKH3), 4.dakika dinlenim kalp hızı (DKH4) ve 5.dakika dinlenim kalp hızı (DKH5) çıkarılmasıyla hesaplandı. Her iki grubun sosyodemografik, biyokimyasal, tüm kardiyolojik testleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. İstatiksel analizde SPSS 28.0 programı kullanıldı. Bulgular: Olgu grubuyla K/E:n/(%)=18/12(%60/%40);ort. yaş=50.0 ± 10.2 yıl) kontrol grubu K/E:n(%)=16/14(%53/%47);ort. yaş=48.7±10.4 yıl) yaş ve cinsiyet açısından benzerdi..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF IMPROVED HEART RATE INDEX IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES MELLITUS Aim: Diabetes mellitus is a chronic, progressive and large-scale metabolic disease that occurs due to relative or absolute insulin deficiency or 'insulin resistance' that develops against insulin action in peripheral tissues and presents with hyperglycemia that affects many organs of the body and causes multisystemic involvement. The aim of treatment is to achieve complete blood glucose control. The disease has acute and chronic complications. This study was conducted to evaluate the impairment in heart rate recovery after exercise as a result of autonomic dysfunction accompanied by neuropathy, which is one of the microvascular complications present among chronic complications. Material and Method: This study was conducted with a total of 60 people, 30 DM patients and 30 control group without additional diseases, who applied to the Cardiology Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between 01/11/2022-01/05/2023 (6 months). Blood tests, ECG, echocardiography, cardiovascular stress tests were performed (Calculated by subtracting 1st minute resting heart rate (HR1), 2nd minute resting heart rate (HR2), 3rd minute resting heart rate (HR3), 4th minute resting heart rate (HR4) and 5th minute resting heart rate (HR5) from peak exercise heart rate) . The study is a prospective observational case-control study. SPSS 28.0 program was used for statistical analysis. Results: A total of 30 people (18 females (60%) and 12 males (40%) with a mean age of 50.0 ± 10.2 years in the case group and 30 people (16 females (53.3%) and 14 males (46.7%) with a mean age of 48.7 ± 10.4 years in the control group) were included in the study.