Sağlık turizmi gelirlerine göre Türkiye'nin durum analizi ve geleceğe ilişkin projeksiyon
Situation analysis of Türkiye according to health tourism revenues and future projection
- Tez No: 810172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KAYRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada ekonomik katkı payı yüksek olan sektörlerden biri sağlık turizmi sektörüdür. Sağlık turizmi payından büyük bir bölüme sahip olmak isteyen ülkeler bu sektörü geliştirmek için çalışmalarda bulunmaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı; Türkiye'nin sağlık turizminde öne çıkan ülke olması için ülke verilerini diğer ülkelerin verileri ile karşılaştırarak mevcut durum analizi gerçekleştirmek ve geleceğe ilişkin tahminlerde bulunabilmektir. Türkiye'nin sağlık turizminde gelişmesi için önerilerde bulunmak, sahip olduğu kaynakları nasıl verimli kullanılabileceğini ortaya çıkarmak, Covid-19'un sağlık turizmine olumlu ve olumsuz etkilerini belirlemek ve Türkiye'de sağlık turizmi geleceğine ilişkin öngörüler oluşturabilmek literatüre sağlanması hedeflenen katkılar arasındadır. Bu çalışmada, literatür taramasında mevcut bilgi ve verileri toplama süreci olan tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem sayesinde mevcut bilgiler toplanmış ve Türkiye'nin sağlık turizmi sektöründeki potansiyeli değerlendirilmiştir. Çalışmada 2020 yılından bu yana hayatımıza giren ve birçok kişiyi olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının sağlık turizmine getirdiği avantajlar ve dezavantajlar üzerinde de durulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin sağlık turizmi sektöründe sağladığı desteklere rağmen bu sektörde hedeflenen düzeyde olamamasının sebepleri üzerine de araştırmalar yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda Türkiye'nin sağlık turizmindeki güçlü yanları, zayıf yanları, fırsatları ve tehditlerini belirleyerek mevcut durumu hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Türkiye, sağlık turizmi için modern tıbbi altyapıya ve teknolojiye sahip birçok hastane ve sağlık merkezine sahiptir. Aynı zamanda nitelikli doktorlar yetiştiren bir ülke olması da Türkiye'nin sağlık turizmi açısından avantaj sağlamaktadır. Ancak Türkiye'nin sağlık turizmi alanında bazı zayıf yönleri de mevcuttur. Sağlık turizmi konusunda yeterli tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yapılmaması da bir zayıf yön olarak görülebilir. Türkiye'nin sağlık turizmi fırsatları arasında ise coğrafi konumu önemli bir rol oynamaktadır. Avrupa, Orta Doğu ve Asya arasında stratejik bir konuma sahip olması, Türkiye'yi sağlık turizmi için cazip hale getirebilir. Ayrıca, dünya genelinde sağlık turizmine olan talebin artması da Türkiye için büyük bir fırsattır. Ancak Türkiye'nin sağlık turizmi açısından bazı tehditlerle karşı karşıya olduğunu söylemek de mümkündür. Sağlık turizminin küresel krizlerden etkilenmesi tehditler arasındadır. Sağlık turizminin geleceği konusunda yapılan araştırmalarda Covid-19'un getirdiği değişimler ve akreditasyonun gelişmesinin önemli rol oynadığı görülmektedir. Markalaşma çalışmaları arasında yer alan 'Health Türkiye' de sağlık turizmi geleceğinin bugünkü durumundan daha gelişmiş olmasına katkı sağlayacağı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'nin sağlık turizmi alanında büyük bir potansiyeli olduğunu belirlenmiştir. Ancak, bu potansiyeli tam anlamıyla değerlendirebilmek için fiyatlandırma stratejileri oluşturmak, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini artırmak ve sürekli olarak kaliteyi iyileştirmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
One of the sectors that has a high economic contribution worldwide is the health tourism sector. Countries aiming to have a significant share in health tourism are making efforts to develop this sector. The main purpose of this study is to conduct a situation analysis by comparing Turkey's data with other countries' data to highlight Turkey as a prominent country in health tourism and make predictions for the future. The study aims to provide contributions to the literature by providing recommendations for the development of health tourism in Turkey, identifying how its resources can be efficiently utilized, determining the positive and negative impacts of Covid-19 on health tourism, and creating predictions for the future of health tourism in Turkey. In this study, the literature review process involved collecting existing information and data through a scanning method. This method enabled the collection of relevant information and evaluation of Turkey's potential in the health tourism sector. The study also focused on the advantages and disadvantages brought by the Covid-19 pandemic, which has affected many people since 2020. Furthermore, research was conducted to identify the reasons behind Turkey not reaching the desired level in the health tourism sector, despite the support it provides. Based on the obtained data, an assessment was made regarding Turkey's strengths, weaknesses, opportunities, and threats in health tourism, to evaluate its current situation. Turkey has many hospitals and healthcare centers equipped with modern medical infrastructure and technology, which is advantageous for health tourism. Additionally, being a country that produces qualified doctors also benefits Turkey in terms of health tourism. However, there are also weaknesses in Turkey's health tourism sector, such as insufficient promotional and marketing activities. The geographical location plays an important role among the opportunities in Turkey's health tourism. Being strategically located between Europe, the Middle East, and Asia makes Turkey attractive for health tourism. Moreover, the increasing global demand for health tourism is a significant opportunity for Turkey. However, Turkey also faces threats in terms of health tourism. The vulnerability of health tourism to global crises is among these threats. Research on the future of health tourism indicates that the changes brought by Covid-19 and the development of accreditation play important roles. The branding efforts, including 'Health Türkiye,' are expected to contribute to a more advanced future of health tourism compared to the current situation. In conclusion, Turkey has significant potential in the health tourism sector. However, to fully utilize this potential, it is important to establish pricing strategies, increase promotional and marketing activities, and continuously improve the quality of services.