Sistemik sklerozlu hastalarda respiratuar kasların ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve klinik özellikler ile ilişkisinin araştırılması
Assessment of respiratory muscles by ultrasonography in patients with systemic sclerosis and its relation to clinical features
- Tez No: 810180
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM CENGİZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç Sistemik skleroz (SSk), aşırı kollajen üretimi, fibroblast aktivasyonu ve mikro-vaskülopati ile karakterize, nedeni bilinmeyen, sistemik, otoimmün bir bağ dokusu hastalığıdır. SSk' da akciğer tutulumu ve akciğer tutulumu ile ilgili semptomlar sık görülür. Buna karşın, bu hastalarda respiratuar kasların nasıl etkilendiği bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, SSk hastalarında respiratuar kas kalınlıklarını ultrasonografi (USG) ile değerlendirmek ve kas kalınlıkları ile hastaların klinik özellikleri arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını belirlemekti. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, Aralık 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında, 25 SSk hastası ve hasta grubu ile yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi eşleştirilmiş 25 sağlıklı kontrol grubu olarak dâhil edildi. Hastaların takiplerinde istenilen kan tetkikleri, ekokardiyografi (EKO), solunum fonksiyon testleri (SFT), karbonmonoksit difüzyon testi (DLCO), toraks bilgisayarlı tomografi (BT) sonuçları kaydedildi. Hasta grubunda Mounth Handicap in Systemic Sclerosis scale (MHISS) ile ağız fonksiyonları, Rodnan deri skoru ile hastalık aktivitesi ve deri tutulumu, Duruöz el indeksi ile el fonksiyonları, visual analog skala ile dispne (VAS-dispne) ve Modified medical research council scale (MRCSS) ile dispne algısı, SSk yaşam kalitesi anketi (SScQoL) ve short-form 36 (SF-36) ile yaşam kalitesi değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunun diyafram, interkostal ve abdominal kas kalınlıkları USG ile ölçüldü ve kasların kalınlaşma fraksiyonları (TF) hesaplandı ve kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Systemic sclerosis (SSc) is a systemic, autoimmune connective tissue disease because of unknown reasons and characterized by excessive collagen production, fibroblast activation and microvasculopathy. Pulmonary involvement and symptoms related to lung involvement are common in SSc. However, the knowledge of how the respiratory muscles are affected in these patients is unknown. Therefore, this study aims was to evaluate respiratory muscle thickness in SSc patients by means of ultrasonography (USG) and to determine whether there is any relationship between muscle thickness and the clinical features of the patients. Material and Method: 25 SSc patients and 25 healthy controls, matched for age, gender and body mass index as the control group were included in the study between December 2022 and May 2023. Blood tests, echocardiography (ECHO), pulmonary function tests (PFT), carbon monoxide diffusion test (DLCO), and thorax computed tomography (CT) results were recorded during the follow-up of the patients. Mouth functions with Mounth Handicap in Systemic Sclerosis scale (MHISS), disease activity and skin involvement with Rodnan skin score, hand functions with Duruöz hand index, perception of dispnea with visual analog scale (VAS-dyspnea) and Modified medical research council scale (MRCSS), Quality od life with SSc quality of life questionnaire (SScQoL) and short-form (SF 36) were evaluated in patients. Diaphragm, intercostal and abdominal muscle thicknesses of the patient and control groups were measured using USG, the thickening fractions (TF) of the muscles were calculated and recorded.