Ortaokul öğrencilerinde ayrılma anksiyetesinin sosyodemografik özelliklere göre farklılıklarının ve akademik başarı düzeyiyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the differences of separation anxiety in secondary school students according to sociodemographic characteristics and its relationship with academic success level
  1. Tez No: 810184
  2. Yazar: ESENGÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmada ortaokul öğrencilerinde ayrılma anksiyetesi belirti düzeyinin sosyodemografik özelliklere göre farklılıklarının ve akademik başarı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmaya ortaokullarda öğrenim gören 299 kız ve 293 erkek öğrenci katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“DSM-5 Ayrılma Anksiyete Bozukluğu Şiddet Ölçeği-Çocuk Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 22 programında Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin hem fen ve sosyal bilgiler not ortalamalarının hem de genel not ortalamalarının orta seviyede olduğu bulunmuştur. Öğrencilerde ayrılma anksiyetesi düzeyinin yaş grubu, cinsiyet ve öğrenim gördükleri sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Bunun yanında öğrencilerde ayrılma anksiyetesi ile not ortalamaları arasında anlamlı ilişkinin bulunmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Sonuç olarak, ortaokulda bulunan öğrencilerde ayrılma anksiyetesi belirti düzeyi ile not ortalaması arasında anlamlı ilişkinin bulunmadığı, bunun yanında ayrılma anksiyetesi belirti düzeyinin bazı demografik değişkenlere göre farklılaştığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the differences of separation anxiety symptom level in secondary school students according to socio-demographic characteristics and its relationship with academic achievement. Relational screening model was utilised in the study. The participants were 299 female and 293 male students studying in secondary schools. 'DSM-5 Separation Anxiety Disorder Severity Scale-Child Form' was used in the data collection process of the study. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis were used in the analysis phase of the data obtained within the scope of the research in the SPSS 22.0 programme. At the end of the study, it was found that both the science and social studies grade point averages and the general grade point averages of the students were at the middle level. It was found that the level of separation anxiety in students showed a significant difference according to variables of age group, gender and grade level (p0.05). In addition, it was determined that there was no significant relationship between separation anxiety and grade point averages (p>0.05). As a result, it can be said that there is no significant relationship between the level of separation anxiety symptom and grade point average in secondary school students, but the level of separation anxiety symptom differs according to some demographic variables.