Ebelik bölümü öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve aktarılan psikolojik travmaların travmatik doğum algısı ile ilişkisi
The relationship of childhood traumas and transferred psychological traumas with traumatic birth perception in midwifery students
- Tez No: 810183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÖKÇE İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, ebelik bölümü öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve aktarılan psikolojik travmaların, travmatik doğum algısı ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın verileri Aralık 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında Türkiye'nin yedi bölgesinde, Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelerin ebelik bölümlerinden toplanmıştır. Araştırmada küme örnekleme yöntemi kullanılmış ve araştırmaya 1062 kişi alınmıştır. Araştırmanın verileri sosyodemografik bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”, çocukluk çağı travmaları değerlendiren“Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), aktarılan travmaları değerlendiren ”Aktarılan Travma Ölçeği“ ve travmatik doğum algısını değerlendiren ”Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ)" aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA analizleri, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların çoğunluğunun orta gelir düzeyinde çekirdek aile tipine sahip oldukları görülmüştür. Katılımcılar çoğunlukla vajinal doğumla doğmuşlardır ve ortalama 3.13 kardeşe sahiptirler. Katılımcıların çoğunun en uzun yaşadıkları yerleşim yeri şehirdir, anne ve babalarının eğitim düzeyleri sırasıyla ilkokul ve lise ya da daha üzeridir. Aynı zamanda, katılımcıların çoğunluğunun ne kendi yaşantılarında ne de çekirdek ve geniş ailelerinde travmatik bir deneyimi yaşamadıkları da belirlenmiştir. Öğrencilerin ÇÇTÖ, APTÖ ve TDAÖ'den aldıkları toplam puan ortalamaları sırasıyla 49.43±23.26, 50.80±10.30 ve 61.01±23.35 olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin %62.9'unda orta düzey ve üzerinde TDA olduğu ve TDA'nda okunulan bölgenin ve annenin eğitim düzeyinin etkili olduğu belirlenmiştir (p.05). Sonuç olarak, ebelik bölümü öğrencilerinin TDA'larında çocukluk çağı travmalarının ve aktarılan psikolojik travmaların etkili olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda ebelik bölümü öğrencilerinin eğitim süreçlerinde, kendi travmalarına yönelik öz-farkındalıklarını geliştirmelerini ve psikolojik sağlamlıklarını arttırmayı amaçlayan eğitim içeriğinin müfredata entegre edilmesi, travma semptomlarına yönelik profesyonel destek alabilmesi için işbirliği yapılması ve yönlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship of childhood traumas and transferred psychological traumas with traumatic birth perception in midwifery students. The data of this research were collected from midwifery departments of universities affiliated to the Higher Education Institution in seven regions of Turkey between December 2022 and May 2023. Cluster sampling method was used in the research and 1062 people were included in the study. The data of the research were collected with“Personal Information Form”which includes socio-demographic information,“Childhood Mental Trauma Scale”(CTS) which evaluates Childhood Traumas,“Transferred Trauma Scale”which evaluates transferred traumas and“Traumatic Birth Perception Scale”which evaluates Traumatic Birth Perception. The data were analysed through descriptive statistics, independent sample t-test, one-way ANOVA analysis and Pearson Correlation Analysis. It was seen that the majority of the participants had a nuclear family type with a middle income level. They were mostly born by vaginal delivery and an average of 3.13 siblings. The type of settlement where the majority of the participants lived the longest was a city and the educational attainments of their mothers and fathers were primary school and high school or above respectively. It was also determined that majority of the participants had traumatic experiences neither in their own lives nor in their nuclear and extended families. The total mean score of the students from the CTQ, APTS and TTAS were found to be 49.43±23.26, 50.80±10.30 and 61.01±23.35 respectively. It was determined that 62.9% of the students had a medium level and above DBT and that the region where they studied and the educational attainment level of the mother were effective in the DBT (p). 05). As a result, it was determined that childhood traumas and transferred psychological traumas were effective in DBT of midwifery students. In this sense, it can be recommended that contents aimed at developing midwifery students' self-awareness about their traumas and increasing their psychological resilience in their education process should be integrated into the curriculum, and that they should be cooperated and guided so that they can receive professional support for trauma symptoms.