Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin öğrenimleri sırasında edindikleri bilgileri günlük hayatla ilişkilendirme düzeyleri
Sport sciences faculty students' level of relating the knowledge they acquired during their education with daily life
  1. Tez No: 810195
  2. Yazar: FURKAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Beden eğitimi ve sporun insanlar üzerindeki birçok olumlu etiklerinin bilinmesi sebebiyle sporun insan hayatındaki yeri günden güne büyüyerek hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine olan ihtiyaca cevap vermek için sporun gelişimine yönelik teşvik edici önlemlerin alınması ve uygulamaların hayata geçirilmesi oldukça önemlidir. Özelikle son zamanlarda sporun fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan birçok faydasının bilinmesi sporun gündemdeki yerini korumasına destek olmaktadır. Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin öğrenimleri sırasında edindikleri bilgileri günlük hayatla ilişkilendirme düzeylerinin belirlenmesi bu araştırmanın en temel amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmada genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile kurgulanmıştır. Araştırma yerini Tokat merkezde bulunan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi oluşturmaktadır. 2022 yılının Eylül ve Kasım aylarında öğrencilere anketler ulaştırılmış ve anket verileri toplanmıştır. Veri toplama araçları ile pilot uygulamanın yapılmasının ardından esas uygulama yapılarak ölçeğin faktörleri belirlenmiştir. Yapılan çalışmada toplam 276 katılımcı (öğrenci) örneklem olarak alınmıştır. Katılımcıların 149 (%54) kadınlardan, 127 erkek (%46) erkek katılımcılardan oluşmaktadır (Tablo 4.10) Araştırmanın evrenini tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimimi ve Antrenörlük eğitimi öğrencileri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that many positive effects of physical education and sports on people are known, the place of sports in human life has grown day by day and has become an indispensable part of life. In order to respond to the need for raising healthy generations, it is very important to take encouraging measures for the development of sports and to implement the practices. Especially recently, knowing the many benefits of sports in terms of physical, mental, emotional and social aspects supports sports to keep its place on the agenda. The main purpose of this research is to determine the level of associating the knowledge gained during their education with the daily life of the students of the Faculty of Sports Sciences. In this research, the relational survey model, which is one of the general survey models, was designed. The research area is Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Sports Sciences, located in the center of Tokat. Questionnaires were delivered to students in September and November of 2022 and survey data were collected. After the pilot application with the data collection tools, the main application was made and the factors of the scale were determined. A total of 276 participants (students) were taken as a sample in the study. 149 (54%) of the participants consisted of women and 127 men (46%) were male participants (Table 4.10).