A comparative corpus-based analysis of complement '-ing' clauses used in the bnc and the coursebooks
İngiliz ulusal derlemi ve ders kitaplarında kullanılan tümleç '-ing' yantümcelerin karşılaştırmalı derlem tabanlı analizi
  1. Tez No: 810194
  2. Yazar: MEHMET NACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğretenler materyal olarak sınıflarında ders kitaplarını kullanmaktadırlar. İngilizce öğretiminde ders kitaplarının önemine rağmen Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan ders kitaplarının gerçek hayatta kullanılan dili içerdiği ve öğrencileri gerçek hayata hazırladığı tartışmalıdır. İngilizceyi ana dili olarak konuşanların gerçek hayatlarından toplanan yazılı ve sözlü verileri içeren derlemler, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten ve öğrenenlere gerçek dili sağlar. Anlamsal alanlar içeren tümleç '-ing' yantümcelerin gerçek hayatta önemli bir rol oynaması olasıdır. Bu bağlamda, bu çalışma, ders kitaplarının İngilizlerin gerçek hayatta kullandıkları dili yansıtıp yansıtmadığını anlamak ve ders kitaplarındaki tümleç '-ing' yantümcelerin sıklığını, aşırı ya da az kullanımını görmek için ders kitaplarını ve İngiliz Ulusal Derlemi'ni karşılaştırmaya çalıştı. Ders kitapları düz metne çevrilmiş ve Key Word in Context (KWIC) programı kullanılarak derlenmiştir. Sketch Engine, Ulusal İngiliz Derlemi'ne erişmek için kullanıldı. Ders kitapları derlemi ve İngiliz Ulusal Derlemi arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olup olmadığını ve tümleç '-ing' yantümcelerin fazla kullanımı ya da az kullanımı anlamak için log-likelihood (LL) değerleri kullanıldı. Sonuçlar, tümleç '-ing' yantümce kullanımında ders kitapları ve İngiliz Ulusal Derlemi arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olduğunu gösterdi. Ders kitaplarında, toplam frekansta, tümleç '-ing' yantümcelerin aşırı kullanılmasına rağmen, sözcüksel çeşitliliğin olmadığı da anlaşıldı. Bu çalışma ders kitaplarındaki gerçek dilin ve tümleç '-ing' yantümcelerin önemini anlamakta yardımcı olacaktır. Dahası, tümleç '-ing' yantümce kullanımında, Türkiye'de ders kitapları ve öğretim programları tasarlayanlar için bir bakış açısı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, English as a Foreign Language (EFL) teachers have been using the coursebooks in their classrooms as a material. Despite the significance of the coursebooks in the EFL setting, it is contentious that the coursebooks administered by the Ministry of National Education are able to consist of authentic language and prepare learners for real life. Corpora, consisting of written and spoken data gathered from real lives of native speakers, can provide EFL learners and teachers with authentic language. It is possible that complement '-ing' clauses, containing the semantic domains, have an important part in real life. In this regard, this study tried to compare the coursebooks and the British National Corpus (BNC) in the use of complement '-ing' clauses in order to see the frequency, possible overuse and underuse of complement '-ing' clauses in the coursebooks and to understand whether the coursebooks could reflect the language the English use in their real life. The coursebooks were turned into a plain text and compiled by using Key Word in Context (KWIC) software, and Sketch Engine was used to reach the BNC. In an attempt to understand whether there was a statistically significant difference between the corpus of the coursebooks and the BNC and whether there was an overuse or an underuse of complement '-ing' clauses, the log-likelihood (LL) values were utilized. The results revealed that considering the overall frequency, there was a statistically significant difference between the coursebooks and the BNC in the use of complement '-ing' clause. It was also understood that the coursebooks had the absence of lexical diversity although complement '-ing' clauses were overused in overall frequency. This study helps better understand the importance of the use of complement '-ing' clauses and authentic language in the coursebooks. Moreover, it can provide a perspective in the use of complement '-ing' clause for the designers of the coursebooks and the syllabi in Turkey.