Avrupa Topluluğu'nun (AT) bazı ülkelerinde ve Türkiye'de büyük kapasiteli işletmelerde pulluk üretim teknolojilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plough production technology in a large scale capasity campanies in Turkey and some countries of european community
- Tez No: 8101
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHA GALİP TUNALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi AVRUPA TOPLULU?U. NUN (AT) BAZI ÜLKELERİNDE VE TÜRKİYE'DE BÜYÜK KAPASİTELİ İŞLETMELERDE PULLUK ÜRETİM TEKNOLOJİLERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ Muhterem KÖSE Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGÎL 1990, Sayfa : 101 Jüri : Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGÎL Prof. Dr. Tahsin KUT Prof. Dr. Rahmi KESKİN Bu çalışmada Avrupa Topluluğu 'na giriş eşiğinde olan ülkemizin tarım makinaları sanayii ne durumda? Avru pa ülkelerinin tarım makinaları sanayii nedurumda? soru larına cevap aranmıştır. Sonuca ulaşmak için, toprak iş leme aletlerinden kulaklı pullukların üretim teknoloji leri ele alınmıştır-. Türk ve Avrupa firmalarının imalatı olan kulaklı pulluklar malzeme, imalat, teknoloji, şekil, işçilik ve fiyat kriterleri dikkate alınarak kıyaslanmış- tır. Araştırma sonunda, Türk yapımı kulafe.li pullukların fiyat bakımından avantajlı olduğu fakat, kalite ve tekno loji düzeyinin Avrupa ülkeleri ile rekabet edebilir du rumda olmadığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : ^Kulaklı pulluk, teknoloji, malzeme, imalat, fiyat, şekil, işçilik, fark lılık, kıyaslama.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis EVALUATION OF PLOUGH PRODUCTION TECHNOLOGY IN A LARGE SCALE CAPASÎTY COMPANIES IN TURKEY AND SOME COUNTRIES OF EUROPEAN COMMUNITY Muhterem KÖSE Ankara University Graduate School ;of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGÎL 1990, Page : 101 Jury : Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGÎL Prof. Dr. Tahsin KUT Prof. Dr. Rahmi KESKİN In this study, we tried to obtain correct da tas about thestate of aqriaultural:'.;machinery industry both in Turkey and European countries. In order to reach a conclusion, we considered the production technology of mounted ploughs which are a part of soil working equip ments. The mounted ploughs which are produced by Turkish and European companies are compared in attention by their materials, productions, technologies, form, occupations and price criterias. The results of the research, it was understood that Turkish mounted ploughs are cheaper in price but they can't compete with the European ones in quality and technology. KEY WORDS : Mounted plough, technology, material, produc tion, price, form, occupation, difference, compare.