مسميات الصوت في القرآن الكريم (دراسة موضوعية)
Kur'an-1 Kerim'de sesler ve anlamları
- Tez No: 810213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Kur'an-ı Kerim' deki fonetik isimlerin anlam ve ifadelerle ilişkisini ele almaktadır. Metnin yorumlanmasında fonetik isimlerin incelenmesi ve onun anlamlarını açıklayan objektif bir çalışmadır. Sözcüğün fonetik anlamını, tınısını netleştirme ve önemini kavrama amacını taşıyor. Kur'an-ı Kerim'de geçen seslerin isimleri, Kur'an'ın linguistik ve tefsir çalışmalarında önemli konulardan biridir. Allah'ın kitabı, dinleyici üzerinde belirli anlamlar ve psikolojik etkiler bırakmak için sesleri kesin ve net bir şekilde kullanmasıyla öne çıkan benzersiz dil estetiği ile ayırt edilir, Kur'an-ı Kerim, anlamları en iyi şekilde iletmek için doğru bir biçimde kullanılan farklı seslerin dengeli bir dağılımı ile karakterize edilir, Sesler ve terimler arasındaki bu ahengi kavramak, Allah'ın kelamını anlamak ve tefekkür etmek için önemlidir. Kur'an-ı Kerim'deki seslerin isimlerinin incelenmesi, kullanılan dilbilimsel yöntemlerin açıklığa kavuşturulmasına yarayan çalışmalardan biridir. Bu araştırmanın amacı, Kuran'ın mesajını daha derinden anlamak, kelimelerinin kökenini, anlamını, çağrışımını, dilsel, sözel ve fonetik tınısını bilmek ve bu seslerin işitilip işitilemediğine bakılmaksızın bir varlığa ait olduğunu ispat etmeye dayanmaktadır.İşitsel frekanslarda neredeyse yer almayan fısıltılı gizli sesler ve insan kulağının alıp ayırt edebildiği sıradan sesler yani bildiğimiz ses, sıkıntı, sevinç sesi, hüzün sesi, kahkaha, ağlama sesi ve insan kulağının kaldıramayacağı yüksek sesler vardır. Bu araştırmada, kelimeyi analiz etmek, yorumlamak, kelimeye anlam katmaya katkıda bulunmak ve fonetik yönlerini ortaya koymak için nesnel tümevarım yaklaşım yöntemini takip edilmiştir. Sesler, insanlarla ilgili sesler, hayvanlar ve cansız nesnelerle ilgili sesler ve gayb alemi ile ilgili sesler de dahil olmak üzere çeşitli bölümlere ayrılmıştır, Araştırmada ayrıca Arap dilinde söylenen ses ile bu sesin Kur'an'daki anlamı ve önemi arasında bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır, Çalışmanın amacı, sesin anlam ve öneminin yorumlanmasında dilbilimsel kaynaklardan yararlanmanın yanı sıra, Kur'an metninin daha etkili anlaşılmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the relationship of phonetic names in the Qur'an with meanings and expressions, and the study of the number of phonemic names in the interpretation of the text is an objective study that explains the Qur'an and its meaning, it includes the phonetic meaning of the word, as well as the way of realizing its phonetic significance, The names of sounds in the Quran are one of the important topics in the linguistic and exegetical studies of the Quran, the Quran is distinguished by its unique linguistic aesthetics, which is evident in its precise use of sounds to convey certain meanings and psychological effects on the listener, Understanding these terms is important for understanding and contemplating the meanings of the Quran. The study of the names of the sounds in the Quran is one of the studies that help to clarify the linguistic methods used, The work of this research is based on knowing the origin, meaning, connotation, the linguistic, verbal, and phonetic timbre of the word and proving that this sound is the sound of something that exists, regardless of whether it is within the audible or inaudible boundaries, There are sounds whose meaning and musical timbre are indicated by the following: there are whispered, hidden sounds that are almost not included in the auditory frequencies of the human ear, and there are high sounds that the human ear cannot handle, It is a very high frequency that leads to the destruction and torment of the person exposed to these sounds, In this research, I followed the objective inductive approach in analyzing and interpreting the word and knowing its phonetic aspects that contribute to giving meaning to the word. The sounds are divided into several sections, including a section on humans, a section on animals and inanimate objects, The research also concluded that there is a relationship between the sound uttered in the Arabic language, and the meaning and significance of that sound in the Qur'an, the importance of the study lies in its contribution to the understanding of the Quranic text, in addition to tilizing linguistic studies in interpreting the meaning and significance of sound.