2015 yılından sonra Türkiye'nin sınır ötesi askeri güç kullanımının iç siyasete etkileri
The effects of Turkey's cross-border military operations on domestic politics after 2015
  1. Tez No: 810224
  2. Yazar: ALİ AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
2011 yılında başlayan Arap Baharının etkisiyle Ortadoğu ülkelerini etkisi altına alan ve Güney sınırımızda yer alan Suriye içerinde baş gösteren iç karışıkların sonucunda ülkemize gelen yoğun göçün ve terör saldırılarının önlenmesi açısından, BM'nin 51. maddesi uyarınca başlatılan harekatlar ile, 2015 yılında kısmen“Şah Fırat Operasyonu”ile başlayan harekatların,“2016 Fırat Kalkanı, 2017 İdlip Operasyonu, 2018 Zeytin Dalı Harekâtı, 2019 Barış Pınarı Harekâtı, 2020 yılında ise halen devam eden Bahar Kalkanı Harekâtı”ile devam etmekte olup, Türkiye sınır güvenliğini koruma adına önemli adımlar atılmıştır. Türkiye, yapılan sınır ötesi askeri güç kullanımlarında Türk Savunma Sanayi'nin geliştirmiş olduğu yerli ve milli olarak üretilen teçhizatları kullanmıştır. Genel olarak bakılacak olursa; gerçekleşen operasyonların başarılı olması ve olumlu sonuçların meydana gelmesi neticesi olarak iç politika ekseninde, siyasi partilerinin seçim beyannamelerinde yapılan operasyonların olumlu ve olumsuz görüş bildiren partiler ele alınmış ve siyasi partilerin iç politika ekseninde etkin rol oynama çabası ele alınarak bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lately terrorist incidents with the relevant in spite of measures taken by the government of Turkey As a result of the internal conflicts that emerged within Syria and affected the Middle East countries, starting with the Arab Spring in 2011 and the intense migration to our country as well as the terrorist attacks, operations initiated under Article 51 of the UN have been ongoing since the partially successful“Shah Firat Operation”in 2015, with“2016 Euphrates Shield Operation, 2017 Idlib Operation, 2018 Olive Branch Operation, 2019 Peace Spring Operation”and the ongoing“Spring Shield Operation”in 2020, important steps have been taken to protect Turkey's border security. Turkey has used domestically produced equipment developed by the Turkish Defense Industry in the cross-border military operations carried out. In general, with the success of the operations and the emergence of positive results, political parties' views on the operations, whether positive or negative, have been discussed in their election manifestos, and their efforts to play an active role in the domestic political agenda have been examined in this study.