Periampuller bölge tümörlerinde cerrahi öncesi biliyer drenaj yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative biliary drainage methods in periampullary tumours
  1. Tez No: 810223
  2. Yazar: ÇAĞRI AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ATAY, DOÇ. DR. FEVZİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Preoperatif biliyer drenaj yöntemlerinin birbirine üstünlüğü, postoperatif morbidite ve mortaliteye etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Tasarımı: Retrospektif Tanımlayıcı çalışma Çalışmanın Süresi ve Yeri: Ocak 2019 – Ocak 2023, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Metodoloji: Ocak 2019 – Ocak 2023 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde periampüller bölge tümörü nedeniyle, PD planlanan ve tıkanma ikteri nedeniyle preoperatif biliyer drenaj ( ERKP veya PTK ) uygulanan 80 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, klinik prezentasyonları, kan parametreleri (preoperatif, intraoperatif ve postoperatif), preoperatif görüntüleme özellikleri, cerrahi teknikleri, intraoperatif bulgular,patolojik verileri, morbidite ve mortaliteleri analiz edilmiştir. Değerlendirilmeye alınan kriterler arasındaki analiz ERKP ile stent uygulanan grup ile PTK ile drenaj sağlanan grup arasında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan 80 hastadan 40'ı (%50) ERKP grubuna, 40'ı (%50) PTK grubuna dahil edildi. ERKP grubunda kadın hasta sayısı 16 (%40), erkek hasta sayısı 24 (%60), PTK grubunda ise kadın hasta sayısı 17 (%42,5), erkek hasta sayısı ise 23 (%57,5) olarak saptanmıştır. Hastalarda en sık saptanan ek hastalıklar sırasıyla HT (ERKP grubunda %45, PTK grubunda %32,5) ve DM (ERKP grubunda %42,5, PTK grubunda %30)'dir. Hastaların gruplara göre ortalama yaş dağılımı ERKP grubunda 62,10±9,32, PTK grubunda ise 65,95±12,43 yıldır. Ortalama CCI skoru ERKP ve PTK grubunda 5 olarak saptanırken, Ortama ASA Skoru her iki grup içinde 2 olarak bulunmuştur. ERKP grubunda ortalama operasyonel zamanlama süresi 15 gün iken, PTK grubunda bu süre 12 gündür.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the superiority of preoperative biliary drainage methods and their effects on postoperative morbidity and mortality. Study Design: Retrospective Descriptive study Duration and Place of Study: January 2019 - January 2023, Izmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, Department of General Surgery Methodology: The data of 80 patients who underwent preoperative biliary drainage (ERCP or PTK) between January 2019 and January 2023 in Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Clinic due to periampullary tumour and obstructive icterus were retrospectively evaluated. Demographic data, comorbidities, clinical presentations, blood parameters (preoperative, intraoperative and postoperative), preoperative imaging features, surgical techniques, intraoperative findings, pathological data, morbidity and mortality of the patients included in the study were analysed. The analysis between the criteria evaluated was evaluated between the group in which stenting was performed with ERCP and the group in which drainage was provided with PTK. Results: Of the 80 patients who met the study criteria, 40 (50%) were included in the ERCP group and 40 (50%) in the PTK group. The number of female patients was 16 (40%) and 24 (60%) in the ERCP group and 17 (42.5%) and 23 (57.5%) male patients in the PTK group. The most common comorbidities were HT (45% in the ERCP group, 32.5% in the PTK group) and DM (42.5% in the ERCP group, 30% in the PTK group). The mean age distribution of the patients according to the groups was 62.10±9.32 years in the ERCP group and 65.95±12.43 years in the PTC group. The mean CCI score was 5 in the ERCP and PTK groups, while the mean ASA score was 2 in both groups. While the mean operative timing period was 15 days in the ERCP group, this period was 12 days in the PTK group.