İstanbul'da iki tersanede belirli iş kollarında çalışan işçilerin fizyolojik açıdan solunum parametreleri
- Tez No: 81027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARAKULLUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
- 6Q - ÖZET Görülen meslek hastalıkları arasında akciğerler ve so lunum ile ilgili olanlar önemli bir oranda bulunduğu için bu araştırmada İstanbul'daki iki tersanede işçilerin akciğer pa rametrelerinden bazılarının ölçülüp değerlendirilmesi amaç landı. Akciğer parametrelerinden vital kapasite (VK) ve mak simum ekspiratuar akım (MEA) ölçüldü, ölçümler spirometrik metodlarla toplam 156 işçinin üzerinde yapılmış, ayrıca iş çilerin sosyoekonomik koşullarını ve sağlık şikâyetlerini belirlemek amacıyla bir de anket hazırlandı. Karşılaştırma yapabilmek için, Türkiye standartlarının dışında bir de 13 kişilik kontrol grubu hazırlanarak ve bu kişilerin yaş ortalaması bakımından işçilere yakın olmaları na ve solunum yönünden belirli bir şikâyetlerinin veya has talıklarının bulunmamasına dikkat edilmiştir. Bu arada ter- sanelerdeki çalışma koşulları, kullanılan hammaddeler ve bun ların toksikolojik zararları incelenerek bir değerlendirme yapılmasına çalışıldı. İşçilerden elde edilen vital kapasite (VK) ve maksi mum ekspiratuar akım (MEA) değerlerinin ortalamaları, araş tırma gruplarının kendi aralarında istatistiksel açıdan an lamlı bir farka sahip olmamakla birlikte, tüm işçilerin de ğerleri ile kontrol grubunun değerleri arasında ileri dere cede anlamlı bir fark bulunmuştur. İşçilerin VK ve MEA ortalamaları Türkiye standartları na göre de düşük bulundu. Bu sonuç incelenen işçi grubunda gerekli işyeri sağlık koşullarının bulunmadığı ve yeterli iş eğitimi ile iş bilincine sahip olmadıkları izlenimini de bı rakmıştır.
Özet (Çeviri)
- 61 - SUMMARY Fact that the respiratory and lung related problems present a major portion of the hazardous work induced sick nesses, has caused to obtain and analyse some parameters taken from workers in two shipyards in Istanbul. The lung parameters have been analysed for vital capacity and maximum expiratory flow. The measurements have been taken by spirometric methods from 15 6 workers, and it has also been prepared a questionary form to determine socio economic perspectives and health disturbances of these workers. In order to make comparison, it has been also created a control group of 13 persons outside of Turkish standards, and it has been payed a special attention to find average age of these people close to of the workers; and also without any particular respiratory complaints or problems. There has also been made an analysis of the work conditions in the shipyards, and toxicological tests of the raw materials utilised and it has been attempted to make an evaluation of the situation. Even that the average of MEA and VK obtained from the average of MEA and VK obtained from the workers does not have a statistically indicative difference among the research groups, there has been a significante difference between the workers and the control group results. It has also been found that the average of the worker's results were below the Turkish standards. This in return indicates that the workers have not been working in appropriate conditions and have not obtained sufficient on- job training.