Moda sektöründe marka iş birliklerinin tüketici algısına olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of brand collaborations in the fashion industry on consumer perception
  1. Tez No: 810271
  2. Yazar: EKİNSU KUMMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, marka iş birliklerinin tüketici davranışı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, tüketici davranışı alanındaki literatürü gözden geçirerek marka iş birliklerinin önemini vurgulamakta ve bu alanda daha fazla anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Tez, marka iş birlikleri ile tüketici satın alma davranışı ve tüketicinin bu iş birliklerinden memnuniyet oranını ölçmeyi araştırmaktadır. Memnuniyetsizlik yaşayan hedef kitlenin satın alma davranışıyla bilişsel uyumsuzluk arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışmanın temel hipotezinden biri, yüksek gelir grubunun marka iş birliklerinden memnuniyetsizlik duyacağı ve bu olumsuz hislerini bilişsel uyumsuzluk teorisi üzerinden açıklayabileceğidir. Diğer bir hipotezi, orta ve düşük gelirli tüketicinin bu işbirliklerinden memnun olacağıdır. Araştırma deseni, nicel bir yöntem olan anket çalışması kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Veri toplama süreci, uygun bir örnekleme yöntemiyle belirlenen katılımcılara anketlerin dağıtılması ve elde edilen verilerin istatistiksel analizine dayanmaktadır. Çalışmanın bulguları, moda marka iş birlikleri ile tüketici satın alma davranışı ve bilişsel uyumsuzluk arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Sonuçlar, gelir durumu ile moda marka birleşimleri iş birliği memnuniyeti arasında çok zayıf bir negatif ilişki olduğu göstermektedir. Bu tez çalışması, marka iş birlikleri ve tüketici davranışı arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamamıza ve bu alanda gelecekteki araştırmalara yol gösterici olacak değerli bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of brand collaborations on consumer behavior. The study reviews the literature in the field of consumer behavior to emphasize the importance of brand collaborations and contribute to a better understanding in this area. The thesis investigates the influence of brand collaborations on consumer purchasing behavior and measures the level of consumer satisfaction with these collaborations. It explores the relationship between consumer dissatisfaction and cognitive dissonance in the context of brand collaborations. One of the main hypotheses of the study suggests that the high-income group will experience dissatisfaction with brand collaborations and this negative sentiment can be explained through cognitive dissonance theory. Another hypothesis proposes that consumers with moderate and low incomes will be satisfied with these collaborations. The research design employs a quantitative method using a survey questionnaire. The data collection process relies on distributing questionnaires to selected participants using an appropriate sampling method. The findings of this study aim to uncover the relationship between brand collaborations, consumer purchasing behavior, and cognitive dissonance. The results indicate a very weak negative relationship between income level and satisfaction with brand collaboration. This thesis strives to contribute valuable insights into the relationship between brand collaborations and consumer behavior, providing guidance for future research in this field.